Sağlık

Menapozda Kadın Vücudunda Görülen Değişiklikler:

Menapoz dönemi kadınların çocuk doğurma özelliklerinin kaybolduğu bir dönemdir.

Menapoza geçiş genelde adet düzensizliği, bazı belirti ve yakınmalarla kendini belli etmektedir. Menapoz bu geçiş dönemindeki en son adet kanamasıdır.

Ortalama Menapoz yaşını 50 olarak kabul edersek ve bundan sonra kadının yaşayacağı 25 yılı olduğunu varsayarsak, kadınların yaşamlarının 1/3 lük kısmının Menapoz dönemi olduğu ortaya çıkmaktadır. Diğer bir değişle, rahat, konforlu, aynı zamanda dinamik yaşanabilecek en az bir çeyrek asır.

Bu dönemdeki sorunları en aza indirmek için, ortaya çıkan değişiklikleri iyi anlamamız lazım.

Yumurtalık çalışmasının durması en önemli Menapoz nedenidir. Yumurtalıklarda, yumurtanın tükenmesi Menapoza neden olmaktadır. Menapoza girme yaşı 45 – 50 arasında değişmektedir.

Bir kız bebek doğduğu zaman yumurtalıklarında toplam 400 – 500 bin kadar yumurta vardır. Bu yumurtalar belli bir hızla erirler ve tükenirler. Kız adet görmeye başladıktan sonra her ay sadece bir tane yumurtlama ile yumurta kaybeder, diğer yumurtalar kendiliğinden erir kaybolur.

Yumurtalıkların ikinci önemli görevi, kadınlık hormonu denilen östrojen ve progestronu yapmasıdır. Yumurtaların azalması ve tükenmesi kadında bu hormaonlarında azalmasına neden olur. Bu nedenle hormonal dengenin yeniden hassas bir şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Esas önemli hormon östrojen dediğimiz hormondur. Menapozdan sonra yumurtalıklar dışından az miktarda salgılanır. Özellikle vücuttaki yağ depoları östrojen kaynağıdır.

Menapozda belirtiler östrojen eksikliğine bağlıdır.
Ateş basması, üşüme, titreme, sıkıntı hissi, uykusuzluk
Cinsel organların kuruması ve enfeksiyona karşı hassaslaşması, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma.
İleri yaşlarda kemik erimesi
Damar sertleşmesi ile kalp hastlaıkları
Sinirlilik, halsizlik, hayata karşı ilgiyi kaybetmek
Cinsel istekte azalma

Sıcak Basmaları :

Yüzden başlayıp göğüse doğru yayılan sıcaklık şeklinde ortaya çıkar. Bazen gözle görülür kızarıklıkta olur. Nöbetler şeklinde olur ve baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, çarpıntı ve gece terlemeleri ile birlikte görülebilir.

Cinsel Organların Kuruması :

Menapozda en sık rastlanılan sıkıntılardan biri, rahim girişimdeki kaşıntıdır. Östrojen eksikliği sonucu cinsel organın iç kısmı incelir soluklaşır, kolayca yaralanabilir. Mikropların yerleşmesi kolaylaşır. Bezlerin salgıları azalır ve vagende kuruluğa neden olur. Cinsel ilişki güçleşir ve ağrılı olur. Sık idrara çıkma, idrarda yanma ve gece idrara çıkma gibi şikayetler ortaya çıkar.

Damar Sertliğine Bağlı Kalp Hastalıkları :

Kadınlarda ileri yaşlarda damar sertliğine bağlı kalp hastalıklarına yakalanma şansı artmıştır. 40 – 45 yaş öncesi kalpte enfaktüs oranı erkeklere göre 4 de 1 az iken, 50 yaşından sonra eğer tedavi edilmezse erkeklere eşit duruma gelir. Tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, digara tiryakiliği, kötü ve yanlış beslenme gibi faktörler kalp hastalığı tehlikesini zaten arttırır. Bu risk faktörlerine ek olarak hormonal dengenin değişikliğe uğraması ve Menapozunda bir risk faktörü olduğu kabul edilmektedir. Menapozal dönemde estorjen tedavisi altındaki kadınlarda kalp hastalığı tedavi görmeyenlere göre daha az görülür. Estrojen hormonu kalp da damar sertliğine yol açan yağların birikmesini önler.

Psikososyal Sorunlar :

Menapoz kadınlarda depresyonal bir eğilim oluşturur. Menapozdaki kadınların %30 – 40′ ında halsizlik ve uykusuzluk vardır. Uykusuzluğun en önemli nedeni geceleri ortaya çıkan sıcak basmalarıdır. Cinsel ilişkinin ağrılı olması seks yapma arzusunda azalmaya ve psikolojik problemlere neden olmaktadır. Gerekli olan hormonların tekrar vücuda verilmesi ile bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

Diğer Sıkıntılar :

PostMenapozal dönemde görülen diğer bir çok belirtiler aslında psikojenik kaynaklıdır. Bunlar arasında halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, kemik ve kas ağrısı sayılabilir. Kadınlar Menapoz sonrası dönemde değişen hormon dengesine bağlı olarak kilo aldıklarından yakınırlar.Oysa esas neden fiziksel aktivitede azalma ve kalori alımındaki artıştır.

Kemik Erimesi :

En çok omurlarda ve uzun kemiklerde görülür. Kemik erimesi, iyileşmesi güç ve çok kolay kırıklıklara neden olur. Ayrıca boy kısalması ve bel ağrısı gibi şikayetlerde ortaya çıkar.

Bir Yorum Bırakın