Sağlık

4 HIRSIZ SİRKESİ

17.yy’da Fransa’da Marsilya şehrinde yaşanan veba salgınında ( Bu veba salgını tüm Avrupaya yayılmış ve 25 milyon insanın ölümüne yol açmıştır ), dört hırsız vebadan ölen zenginlerin evlerini ve cesetlerini soyuyor ancak bu hastalıktan etkilenmiyorlarmış. Nihayet hırsızlar yakalanmış ve haklarında idam cezası verilmiş ancak veba hastalığına yakalanmamak için ne yaptıklarını söylerlerse affedilecekleri belirtilmiş onlar da kendilerinin imal ettiği bir sirke ile ellerini yıkadıklarını ve gargara yaptıklarını itiraf etmişler ve formülü açıklamışlar. O tarihten beri yüz yıllardır dört hırsız sirkesi adıyla bilinen bu sirke pek çok hastalık için kullanılmıştır.

Tarihi kaynaklarda ,hırsızların sayısı mekan ve formül farklı olarak zikredilse de Dört Hırsız Sirkesi 1748 ve 1884 Fransız kodekslerin de yerini almış, eczanelerde, antiseptik olarak satılmış. Günümüzde aynı adla satılıyor.

Gelelim malzeme ve tarifine;

40 gr. pelin otu, 20 gr. karabiber, 20 gr. nane, 40 gr. biberiye, 40 gr. sedefotu, 40 gr. adaçayı, 40 gr. lavanta, 30 gr. muskat, 30 gr. eğir otu, 30 gr. tarçın, 30 gr. tane karanfil ve 30 gr. sarımsak.Tüm bu malzemeleri 2,5 litre doğal elma sirkesi ile karıştırın ve 1,5 ay güneşte mayalanmaya bırakın. Akabinde süzün ve kullanın. Tentürden farkı; bu sirkede güneş gerekli. sirkenin ısınması şart.

Osmanlı hekimleri vebanın girdiği eve girmek için önce evi baştan sona sirke ile yıkarlarmış. Çeşitli buhurlar yakar, her yeri de kireçle boyadıktan sonra eve girerlermiş.İstanbul’un ilk kolera salgınında Hekimbaşı olan Mustafa Behçet Efendi yazdığı kolera risalesinde, bitişik ve alçak evli mahallelere gidilmek gerektiğinde “Dört Hırsız Sirkesi” kullanılmasını öğütlüyor.

Bir Yorum Bırakın