Sağlık

Bebeğinizin ilk kez lezzetli bir şey tattığında yüzünün heyecanla parladığını izlemek, onun püre haline getirilmiş lima fasulyesini tükürdüğünü görmekten çok daha eğlencelidir. Bu nedenle, bebeklerin ne zaman şeker yiyebileceğini merak etmek alışılmadık bir durum değildir . Çünkü dürüst olmak gerekirse, ne kadar sağlıksız olursa olsun, derinlerde bunun iyi bir şey olduğunu biliyorsunuz ve küçük çocuğunuzla tatlı anı paylaşmak gerçekten eğlenceli olabilir.

Çocuk Ulusal Hastanesinden bir çocuk doktoru olan Dr. Sarah Schaffer DeRoo , “Ebeveynlerin çocuklarının şekerlemeye hazır olup olmadıklarını değerlendirmeleri gerekiyor,” diyor ve aşağıdaki sorulara verilen cevapların ebeveynlerin bu aramayı yapmasına yardımcı olacağına dikkat çekiyor. “Çocuğun dişleri var mı? Çocuk ilgi gösteriyor mu? Çocuk gelişimsel olarak hazır değilse, şekerden kaçınmak en iyisidir.”

Bazı ebeveynler geleneksel olarak bebeklerinin ilk doğum gününü beklerken şekerin ilk tadına baktıklarında şekerleme tamamen farklı bir sıkıntıdır.

Şeker yiyen bebeklerin güvenliği söz konusu olduğunda, mesele sadece şeker içeriği değildir. Boğulma tehlikeleri, tüketilen şekerin türü, gelişimsel hazırlık ve daha fazlasıyla ilgili endişelerin tümü, bir ebeveynin bebeğinin ne zaman şeker deneyebileceğine ilişkin kararını etkilemelidir.

Çocuklarda Şeker Yeme Alışkanlığı

Boğulma Tehlikeleri

Çocuk Ulusal Hastanesi’nden Dr. Alsan Bellard , ” Boğulma riski nedeniyle genellikle 3 yaşından küçük çocuklara küçük, yuvarlak, sert yiyecekler önermiyoruz” dedi . Bu bilgiler akılda tutulursa, sert, yuvarlak veya küçük herhangi bir şeker (örneğin Skittles, M & M’ler, Smarties) bebekler için kesinlikle söz konusu olamaz.

Öyleyse, boğulma tehlikesi endişesi olmadan şekerleri denemek için uygun yaş ne zamandır? Bellard, “3 ila 4 yaşları arasında, çocuklar hava yollarını daha iyi koruyabiliyor ve daha önce boğulma tehlikesi oluşturan küçük, yuvarlak, sert yiyecekleri güvenle tüketebiliyor” diye açıklıyor.

Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi sözcüsü Dr. David L. Hill, ebeveynlerin özellikle çiğneme gerektiren veya boğulma riski oluşturan sert şekerler için daha da uzun süre beklemek isteyebileceklerini tavsiye ediyor. Hill, “Yaş 4, çiğnenebilir şekerleri tavsiye edecek en erken yaştır” dedi. “O zaman bile, sert, yuvarlak şekerler daha da uzun süre, 5 yaş veya daha fazla bekleyebilir.”

Şekeri tanıtmadan önce bir süre beklemeye karar verseniz bile Bellard, bebek ve yürümeye başlayan çocukluk döneminde tüm yiyecekleri tüketirken boğulma riskini azaltmak için ekstra önlemler alınmasını önerir. “Daha da azalması için boğulma riski, yeni yürümeye başlayan çocuklar yemek sırasında dik oturmak gerekir” diyor. ”

Gelişimsel Hazırlık

Tıpkı birçok çocukluk dönüm noktası gibi, çocuğunuzun bireysel gelişimi, şeker yemeye hazır olup olmadıkları konusunda büyük rol oynayacaktır.

Baltimore’daki Herman & Walter Samuelson Çocuk Hastanesi pediatri başkan yardımcısı Dr. Scott Krugman , “Çocuklar yeterli dişlere sahip olduklarında ve çeşitli dokularla başa çıkmada başarılı olduklarında, o zaman güvenle yumuşak şeker yiyebilirler.” . “Çoğu çocuk yaklaşık 2 yaşında olacak, ancak her çocuk kendi hızında gelişecek.” Ayrıca Krugman, ebeveynlere 5 yaşına kadar “sert şekerlemeler, şekerlemeler veya bütün fıstıklardan” kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Diş gelişimine ek olarak, çocuğunuzun mutfağınızın her tarafına patates püresi fırlatmadan mutfak eşyaları kullanma yeteneği de dikkate alınması gereken bir konudur. Bellard, “Tipik olarak, şeker yemeye hazır bir çocuk kendi kendine beslenmede ustalaşmıştır ve kaşıkla rahatça beslenir” diyor.

Alerji Endişeleri

Çocuğunuz gelişimsel olarak şeker tüketmeye hazır olduğunda, muhtemelen ilk kez şeker denerken tepki verebileceği potansiyel alerjenlere zaten maruz kalmış olacaktır. Bu, alerjenlerin dikkat edilmesi gereken bir şey olduğu ancak boğulma kadar endişe verici olmadığı anlamına gelir.

Krugman, “Çocuklar yeni yürümeye başlayan çocuklar olduklarında, şekerleri ikram olarak alabilirler, ancak yumuşak olması ve tam kuruyemiş içermemesi veya sert olması gerekir, çünkü bunlar boğulma tehlikesi oluşturur.” “Genel olarak alerji riski düşüktür, ancak çocuğunuzda alerji öyküsü varsa veya ailesinde güçlü bir gıda alerjisi öyküsü varsa, hangi şekerlerin güvenli olabileceği konusunda çocuğunuzun doktoruna danışın.”

Şeker İçeriği

Bellard, “Şeker, bir çocuğun beslenmesinde önemli bir ‘ilave şeker’ kaynağıdır. “2 yaşın altındaki çocuklarda ilave şekerlerden kaçınılmalı ve 2 yaşından büyük çocuklarda 25 gramdan az ile sınırlandırılmalıdır.”

Ölçülü olarak şeker tüketme duygusu burada kilit önemde olsa da, bir çocuğun hayatında çok erken yaşlarda çok fazla şeker riskinin bazı sağlık riskleri taşıdığına dikkat etmek önemlidir. Bellard, “Çocuklarda aşırı şeker alımı, kardiyovasküler hastalık ve diş çürüğü riskinin artmasıyla ilişkilidir” diyor.

Küçük çocuğunuzun kesin bir tatlı dişi varsa, ancak şekerlemeye hazır değilse veya diyetine fazladan şeker eklemekten kaçınmak istiyorsanız, tükettikleri yiyeceklerle yine de biraz tatlılığın tadını çıkarabilirler. Hill,  “Bebekler ve küçük çocuklar tatlı tatların tadını çıkarırken, bu tatlar taze meyvelerden ve patates gibi tatlı sebzelerden geldiğinde dişleri ve beslenme alışkanlıkları fayda sağlıyor” diyor.

Uzmanlar:

Alsan Bellard , MD, Ulusal Çocuk Hastanesi

Sarah Schaffer DeRoo , MD, Ulusal Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru

David L.Hill, MD, American Academy of Pediatrics sözcüsü ve Co-Parenting Through Separation and Divorce kitabının yazarı

Dr Scott Krugman, MD, MS, FAAP, pediatri başkan yardımcısı , Baltimore Sinai Hastanesi Herman & Walter Samuelson Çocuk Hastanesi

Bir Yorum Bırakın