Evlilik  Sağlık

Anne Olmanın İdeal Yaşı

Doğa kadınlara, regl olduğu andan menepoz dönemine girinceye kadar doğurma yeteneğinizi bahşetmiştir. Ancak hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için doğurganlık açısından belli bir olgunluğa gelmek ve doğurganlığın son dönemlerine de kalmamak gerekiyor. Anne olmanın, uzmanlar tarafından belirlenen ideal bir yaş ortalaması var. Kişinin hormonal ve cinsel olarak belirli olgunluğa geldiği, sağlıklı bir doğum için hem fiziksel hem psikolojik olarak bebeğe ve kendine zarar vermeden doğum yapabileceği dönem 25-30 yaşları arasını kapsıyor. Ancak özellikle günümüzde sosyal, kültürel ve ekonomik nedenlerden dolayı 35 yaşından sonra doğuran kadınların sayısı gittikçe artıyor. Ve tabii 20 yaşına bile gelmeden çocuk sahibi olan kadınlar da var.

Erken yaşta hamile kalan genç anne adaylarında, düşük, ölü ve erken doğum çok sık yaşanır, 35 yaş üstünde de zihinsel özürlü çocuk dünyaya getirme olasılığı artar. Erken yaşta ya da geç yaşta çocuk sahibi olmanın bir de psikolojik zararları var. Özellikle geç yaşta yapılan evliliklerde ilişki tam olarak yerine oturmadan, eşler birbirlerini iyi tanımadan çocuk sahibi oluyorlar. Bunun da onlara göre geçerli bir nedeni var. Yaşları iyice ilerlemeden bir çocuk sahibi olabilmek. Ancak evliliğin oturmamış olması sorun olabildiği gibi, geç yaşta çocuk sahibi olmanın dezavantajlarınıda yaşıyorlar. Çünkü belli bir yaştan sonra insanın tahammül gücü azalıyor. Ayrıca çocuklarıyla arasında ciddi yaş farkları olduğu zaman iletişim sorunu da yaşanabiliyor. Erken yaşta çocuk sahibi olmanın psikolojik dezavantajlarını da şöyle sıralayabiliriz : Öncellikle belli bir olgunluğa gelmemiş annenin çocuğuna nasıl bakacağı sorun oluyor. Dünyayı yeni tanımaya başlamış, kişiliği oturmamış bir anne, çocuğunu nasıl yetiştirebilir ve ona ne verebilir? Çocuk sahibi olmak, sadece onun karnını doyurup, altını temizlemek anlamına gelmiyor. Anne adayı çocuğun getireceği sorumlulukları ve sıkıntıları göğüsleyebilecek olgunlukta olmalı. Bu sorumluluğun altında ezilen bir anne, psikolojik olarakta sorunlar yaşayabilir. Ve dolayısıyla bu sorunları çocuğuna yansıtmaya başlar.

Bir bebek dünyaya getirirken, herşeyi düşünmek gerekiyor. Siz çocuk bakmaya hazır mısınız, yaşamınızda bu sorumluluğa yer var mı yada bebeğinizi ve kendinizi riske atmadan sağlıklı bir şekilde doğum yapabilecek misiniz? Çocuk sahibi olmadan önce tüm bu sorulara olumlu cevaplar verebilmelisiniz. Çocuk hayatınıza zevkli, keyifli yanlar katacağı gibi bir yığın güçlükleri de beraberinde getiriyor. Çocuğun getirdiği sorumluluklar ve gece yaşanan uykusuzluklar ya da hastalıklar, evliliğinizi de sizi de yıpratabilir. Ama tüm bunlara karşı kendinizi hazır hissediyorsanız ve 20-35 yaşları arasındaysanız, bebeğinizi büyütmekten büyük zevk alabilirsiniz.

Özellikle günümüzde kadınların iş yaşamına daha yoğun olarak katılması ve eğitimleri çocuk sahibi olma yaşını yükseltiyor. Tüm hamilelikler doktor kontrolü altında olmalı ancak 35 yaş sonrası hamileliklerde doktor gözetiminin daha da özenli olması ve asla ihmal edilmemesi gerekir. Anne olmanın keyfini ve sorumluluğunu taşımak için ne yapmanız gerektiğini kısaca böyle özetliyoruz ama birde geç yapılan evliliklerde, doğal olarak geç dünyaya gelen çocuklar var. Aynı şekilde bilinçsiz hamile kalarak erken yaşlarda başınıza gelecek riskli hamilelikler de var. Ne olursa olsun işinizi şansa bırakmayın. Çocuk sahibi olma isteyene kadar korunmayı ihmal etmeyin ve bir çocuk dünyaya getirmeye karar verdiğiniz zaman doktor kontrolünde ve mümkünse 25-30 yaşları arasında çocuk sahibi olmaya özen gösterin.

Bir Yorum Bırakın