İletişim

Baba ile yakın temas, anne ile olduğu gibi aynı olağanüstü faydaların birçoğunu getiriyor

Anne ve bebek için cilt-cilt temasının doğal yararları hakkında yadsınamaz bir araştırma vardır. Aslında, cilt-cilt teması, bebeklerin cildini doğumdan hemen sonra ve daha sonra evde devam ederek ebeveynlerinin cildine karşıdır.

 Doğal olarak yeni doğan bir bebeğin sıcaklığını, kalp atış hızını ve nefes almasını düzenlerken, enerji için gerekli olan kan şekerini yükseltir. Ayrıca emzirmeyi teşvik eder ve bebeğin doğal bağırsak bakterilerini annesine kolonize eder, bağırsak bakterilerini daha çeşitli hale getirir, onları hastalık ve enfeksiyondan korur.

 Bununla birlikte, cilt-cilt sadece anne için ayrılmamıştır. Babamın bu yeni snuggling sanatına yeni doğanlarıyla birlikte girmesi de hayati önem taşıyor. Aslında, babayla olan bu yakın temas, anne ile olduğu gibi aynı olağanüstü faydaları da beraberinde getiriyor. Kollarında sıcak ve rahat olmak, yeni doğanın en sevdiği yer. Genellikle daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar ve cildinize karşı sıcak olduklarında daha fazla içerik taşırlar. O anne ya da baba ol.

 Baba ile cildin cildin faydaları her zaman anne ile olduğu kadar güçlü bir şekilde ilan edilmez, bu bağlantının önemli bir yönü emzirmeyi oluşturuyor. Ancak bir baba bebeklerini cilde yakın tutma fırsatına sahip olduğunda, sevgi hormonu, oksitosini tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi yapıyoruz – ebeveyn ve çocuk arasında doğal bir bağ yaratmak ve aşık olmanıza yardımcı olmak onlar. Bu, bir kadının uterusunun doğumda büzülmesini sağlayan aynı hormondur.

 “Cilt-cilt teması arasındaki yakın bağ ve bağlantı, ebeveynliğin ilk günlerinde beslenecek bir şey”

Araştırmalar ayrıca, ciltten cilde, babada daha fazla bakım davranışı ve ebeveynliğe daha duyarlı bir yaklaşım geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kaygı ile büyük ölçüde bağlantılı olan yeni babalarda kortizol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Daha az stres ve daha az kaygı, ebeveynin aile dinamiğini doğal olarak etkileyen dinamik olarak doğrudan bir korelasyona sahiptir.

 Avril Flynn  bir ebe ve doğum eğitimcisidir. Hamile çiftlere ve bekar ebeveynlere değil, aynı cinsiyet ebeveynleri de dahil olmak üzere ebeveynlik veya evlat edinme yoluyla ailelerini büyüten ailelere doğum ve bebek dersleri vermektedir. Flynn, annenin bebeği yaklaşık 10 ay taşıdığı için bağların başladığını söylüyor. Babam için, yeni doğduğunu tutmak bu sihirli sürecin başlangıcıdır.

Araştırmalar, bebeklerini doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde yakın tutan erkeklerin, yeni doğdukları çocuklarla daha iyi bağ kurduklarını bildirmiştir. Bu, cilt-cilt temasından önemli ve güzel bir sonuçtur. Flynn, “Çalışmalar ciltten cilde bebekte kalp atış hızını ve stres hormonlarını düşürdüğünü göstermiştir” diye açıklıyor. “Cildinizin yakın tutulması doğal ve fizyolojik bir norm. Kalbi duyabilirler ve ebeveynlerinin kokusunu bilirler. Yeni doğmuş bebekler, hem bebekte hem de ebeveynte oksitosin salarak ciltten cilde daha sakin bir davranış sergileyeceklerdir. Anneye doğrudan temas gibi, bebeğin cildini de babasının cildinde bulunan ve doğal olarak bağışıklık sistemlerini başlatmaya yardımcı olan doğal flora ile kolonize eder. ”

Ciltten cildin oluşmasının çok az nedeni vardır. Sezaryen sonrası doğrudan mümkündür ve prematüre bebeğe de yardımcı olabilir. Annem ve bebeğim başarılı olduktan sonra, cilt-cilt temasının yakın bağı ve bağlantısı, ebeveynliğin ilk günlerinde beslenecek bir şeydir. Doğal olarak emzirmeye başlaması nedeniyle, ilk birkaç saat genellikle anne ile ciltten cilde ayrılır, ancak mümkünse, baba bağlantıyı paylaşmak için zaman ayırmalıdır.

Flynn, “Modern doğumun gerçekleri bazen bunu gerçekçi olmayan bir olasılık haline getiriyor, örneğin anne, eğer anne ve bebeğin birlikte kalması, ciltten cilde ve rahatsız edilmemesi” diyor. doğumdan sonra hasta. Babam buna dahil olabilir ve her şey yolunda gitse bile, her bebek doğduktan sonra teşvik edilmelidir. Ayrıca her iki ebeveyn arasındaki yükü paylaşmaya başlar ve babaları, küçük insanları doğduktan hemen sonra olabilecek besleyici güzelliğe tamamen dahil eder. Çok özel bir andı. ”

Cildin cilde faydalarının hem ebeveynler hem de bebek için çok büyük olduğunu biliyoruz. Aslında o kadar büyük ki, beynimizi etkileyebilir. “Babamın cildinden cildine sadece yarım saat aslında beynini yeniden sarıyor,” diye açıklıyor Flynn, “dopamin ve oksitosini artırarak ve testosteronu düşürerek, babamın bebekleriyle yakın temastan otomatik olarak pozitif bir ilişkiye sahip olacağı anlamına geliyor. Nils Bergman  önemi üzerine kapsamlı yazılar yazdı ve ders verdi. ”

Neyse ki, babalar yeni doğanları doğrudan cilt temasıyla yakın tutmaya teşvik edilir ve doğum servisinde olurlar ve evde uygulamaya devam etmeleri önerilir. Yöntem, bu mükemmel anların bebeğinizi tanımasına izin veren basit ve rahatlatıcıdır.

Neler Yapabiliriz

Deri ile cildi babalarla özendirmek, birçok erkeğin daha fazla güven ve anlayış bildirdiği ebeveynlik amaçlarına ve yeteneklerine güçlü bir dayanak oluşturuyor”

Rahat bir sandalye bulun, kollarınızı destekleyin ve bir süre otururken veya uzanırken minderlerle sırtınızı yaslayın. Bebeğinizi, sadece bir bebek bezi giyerek, çıplak göğsünüze yerleştirin ve ısınmak için bir battaniyeyle örtün. Bebeğinizi dik tutarak, küçük çocuğunuzu iki elinizle destekleyin ve hem sizin hem de yeni doğduğunuz için ne kadar önemli olduğunu bilerek bağ anının tadını çıkarın. Bırak dünya yavaşlasın. Alternatif olarak, bebek büyüdükçe, bebeğinizi yakın tutmak için bir askı veya sargı kullanmak, çıplak göğsüne çıplak göğüs koymak, şarkı söylemek ve bebeğinizle konuşmak, evin etrafında iş yaparken bu bağı sürdürmek için mükemmel bir yoldur.

“Babaların yakın hissetmeleri ve küçükleriyle bağlantı kurmaları çok güzel bir yol,” diyor Flynn, “babalar küçük bir bebekle çok gergin olabilirler, bu yüzden cildlerini ve varlıklarını yatıştırdıklarında gerçekten güvenlerini arttırırlar. onların bebeği. Ayrıca anneme bir mola verecek! ”

Babalar ile cildi cildin cesaretlendirmesi, birçok erkeğin babanın rolüne büyük ölçüde dahil olma konusunda daha fazla güven, anlayış ve isteklilik bildirdiği ebeveynlik amaç ve yetenekleri üzerinde güçlü bir temele sahiptir. Babaların doğal bakım içgüdülerinin güçlendirilmesinin yollarından biridir.

 Telif hakkı The Irish Times

Etiketler:         

Bir Yorum Bırakın