Çocuk Yemekleri
Çorbalar
Kırmızı Mercimek Çorbası (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Kırmızı Mercimek2/3 su bardağı
Su6 su bardağı
Soğan1 orta boy
Havuç1 küçük boy
Tuz2 tatlı kaşığı
Margarin veya terayağı4 yemek kaşığı
Un2 yemek kaşığı
Salça1/2 yemek kaşığı
Yapılışı:

Mercimeği yıka, su ile tencereye koy, kaynamaya bırak. Soğanı soy, yıka, ince ince doğra. Havucu yıka, kazı, rendele. Havuç, soğan ve tuzu kaynayan karışıma ekle, yaklaşık 30 dakika pişir. Süzgeçten veya blenderden geçir, tekrar ateşe koy. Bir kapta Unu biraz su ile ez. Salçayı kat, karıştır ve çorbaya , karıştırarak ekle, kaynaya kadar karıştırmaya devam et.Yağı ekle, kaynamayana kadar karıştırmaya devam et. Yağı ekle, 5 dakika pişir.

Sebze Çorbası(6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Soğan1 orta boy
Margarin veya tereyağı4 yemek kaşığı
Un2 yemek kaşığı
Su (sıcak)5 su bardağı
Kereviz yaprağı3-4 adet
Pazı yaprağı1 adet
Maydanoz3-4 dal
Patates2 küçük boy
Havuç1 küçük boy
Pirinç1/4 çay bardağı
Tuz2 tatlı kaşığı
Karabiber1/2 tatlı kaşığı
Yumurta1 adet
Süt1 su bardağı
 

Yapılışı:

Soğanı soy, yıka, ince ince doğra, yağ ile birlikte tencereye koy, kapağı kapat, kısık ateşte arasıra karıştırarak 2-3 dakika öldür, unu ekle birkaç kez karıştır, suyu koy, karıştır, kaynamaya bırak. Diğer sebzeleri yıka, yaprakları olanları ayıkla, ince ince doğra, patatesi ve havucu soyup rendele. Pirinci yıka. Sebzeleri, pirinç ve tuzu kaynayan karışıma kat, iyice yumuşayana değin, 35-40 dakika pişir. Süzgeçten veya blenderden geçir, karabiberi ekle, karıştır, tekrar ateşe koy. Yumurtayı ayrı bir kapta , sütle iyice çırp, içine sıcak çorbadan birkaç kaşık koyarak ılıt. Süt-yumurta karışımını tencereye azar azar eklerken , çorbayı sürekli karıştır, kaynayınca ocağı kapat.

Sütlü Domates Çorbası (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Un1/2 su bardağı
Margarin veya tereyağı4 yemek kaşığı
Su (sıcak)4, 1/2 su bardağı
Domates3 orta boy
Tuz2 tatlı kaşığı
Karabiber1/4 tatlı kaşığı
Yumurta1 adet
Süt1 su bardağı
Ekmek (bayat)2 ince dilim
Yapılışı :

Unu ve yağı bir tencereye koy, birkaç kez karıştır, suyu yavaş yavaş ekle, karıştırarak kaynama derecesine getir. Domatesleri yıka, 1 santimetreküp irilikte doğra, kaynayan karışıma kat, tuz koy, 30-35 dakika pişir. Süzgeçten veya blenderden geçir, karabiberi ekle, karıştır, tekrar ateşe koy. Yumurtayı, ayrı bir kapta, sütle iyice çırp, içine sıcak çorbadan, birkaç kaşık koyarak ılıt. Süt-yumurta karışımını, tencereye azar azar eklerken, çorbayı sürekli karıştır, kaynıyınca ocağı kapat. Diğer yanda, ekmeği 1 santimetreküp irilikte doğra ve tepsiye koy, fırında pembe renkte kızart. Çorbayı , üzerine kızarmış ekmek serperek servis yap.

Balık Çorbası (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Uskumru5 küçük boy
Su5 su bardağı
Tuz2 tatlı kaşığı
Soğan1 büyük boy
Margarin3 yemek kaşığı
Havuç2 küçük boy
Patates2 orta boy
Domates2 orta boy
Maydanoz1/3 demet
Limon1 küçük boy
Kekik1 tatlı kaşığı
Yapılışı:

Balığı temizle, yıka, 3 su bardağı su ve tuz ile tencereye koy, 10 dakika pişir, sudan al , kılçıklarını ayır, 1 santimetre kalınlıkla doğra. Soğanı soy, yıka, ince ince doğra, ayrı bir tencereye koy, yağı ekle, kapağı kapat, kısa ateşte ara sıra karıştırarak, 4-5 dakika öldür, içine balığın pişme suyunu ve kalan suyu ekle kaynamaya bırak. Diğer sebzeleri yıka, havucu kazı, patatesi soy, maydanozu ayıkla. Havuç, patates ve domatesi 1 santimetreküp irilikte doğra, kaynayan karışıma kat, 20 dakika pişir. Maydanozu ince ince kıy, limonun kabuğunu rendele ve suyu sık. Balık, maydanoz, limon kabuğu rendesi, limon suyu ve kekiği, sebzeli karışıma kat, 3-4 dakika daha pişir.

Diğer Yemekler
Terbiyeli Köfte (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Ekmek (bayat)2 orta dilim
Soğan2 orta boy
Maydanoz1/4 demet
Kıyma2 su bardağı
Tuz1 tatlı kaşığı
Karabiber1/2 tatlı kaşığı
Un3 yemek kaşığı
Su4 su bardağı
Yumurta sarısı1 adet
Limon suyu2 yemek kaşığı
Yapılışı:
Ekmeğin kenarlarını çıkart, içini ıslat ve iyice sık. Soğanı soy, yıka, rendele. Maydanozu yıka, ayıkla, ince ince kıy. Kıyma, ekmek içi, soğan, maydanoz, 1, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1/2 tatlı kaşığı karabiberi iyice karıştır, 4-5 dakika yoğur.Hamurdan eli ıslatarak yarım ceviz büyüklüğünde köfteler yuvarla, un serpilmiş bir tepsiye diz. Tepsiyi sallayarak köfteleri unla. Tencereye su ve kalan tuzu koy, kaynat. Köfteleri kaynayan karışıma ekle, kısık ateşte 45-50 dakika pişir. Yumurtayı ayrı bir kapta limon suyu ile iyice çırp, içine köftelerin suyundan birkaç kaşık ekleyerek ılıt. Yumurta-limon karışımını tencereye azar azar eklerken, yemeği sürekli karıştır, bir kez kaynatıp ocağı kapat.
Kıymalı Ispanak (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Ispanak1 kilogram
Soğan2 orta boy
Kıyma1 su bardağı
Margarin2 yemek kaşığı
Pirinç1/4 su bardağı
Salça1 yemek kaşığı
Tuz1/2 tatlı kaşığı
Su (sıcak)1 su bardağı
Yapılışı:

Ispanağı ayıkla, yıka. Soğanı soy, yıka, ince ince doğra. Tencereye soğan, kıyma ve yağı koy, kapağı kapat, kısık ateşte, ara sıra karıştırarak, bıraktığı suyu çekene kadar 8-10 dakika pişir. Pirinci yıka, salça, tuz ve su ile birlikte tencereye ekle, karıştır. Ispanağı 1 santimetre kalınlıkta doğra, kaynayan karışıma kat, bir kez karıştır, pirinçler uzayıp, yumuşayıncaya değin 5-10 dakika pişir.

Ispanak Köftesi (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
IspanakYarım kilogram
Peynir (kaşar)250 gram
Yumurta1 adet
Tuz1 tatlı kaşığı
Karabiber1/2 tatlı kaşığı
Galeta unu2 yemek kaşığı
Un2 yemek kaşığı
Yapılışı:
Ispanağın köklerini kes, yıka, ince kıyi iki avuç içinde sıkarak suyunu çıkar, bir kaba koy. Peyniri rendele 1/4 ünü ayır, kalanını ıspanağa ekle. Galeta, tuz, baharat ve çırpılmış yumurtayı koy, iyice karıştır. Eli una bulayarak yuvarlak ceviz büyüklüğünde köfteler yap. Köfteleri kevgire koy, kaynayan suyun üzerine kevgiri yerleştir, 3-4 dakika buharda pişir. Sıcağa dayanıklı cam servis tabağına köfteleri diz. Üzerlerine kalan peyniri serp, sıcak fırında 10 dakika kızart.
Havuçlu Yoğurtlu Makarna (6 porsiyon)
İçindekilerÖlçü-Miktar
Makarna1 paket (500 gram)
Su3 su bardağı
Tuz2 tatlı kaşığı
Havuç3 orta boy
Sıvı yağ3 yemek kaşığı
Yoğurt1 su bardağı
Yapılışı:

Makarnayı fırın makarnadaki gibi pişir. Havucu yıka, kazı. Başka bir tencereye yağı koy, havucu içine rendele, 1 tatlı kaşığı tuz koy, karıştır, kapağı kapat, kısık ateşte 5 dakika pişir. Ilıklaşınca yoğurt koy karıştır. Pişen makarnayı servis tabağına al, Yoğurtlu sosu üzerine dök.

Bir Yorum Bırakın