Bilgisayar

MAC Adresi (Media Access Control Address), bir ağ üzerindeki aygıtların ağ donanımlarını tanımlamaya yardımcı olan benzersiz bir adrestir. İnternete bir ağ donanımı yardımıyla bağlanan istisnasız tüm cihazların kendine özgü, benzersiz ve değiştirilemez birer MAC adresi bulunur. MAC adresi aynı zamanda “Fiziksel adres” veya “Donanım adresi”olarak da adlandırılır.

Her aygıtın kendine özgü ve benzersiz, değiştirilemeyen bir MAC adresi vardır. MAC adresleri 48 bit’lik adreslerden oluştuğundan dolayı, tüm dünyadaki cihazlara 281,474,976,710,656 farklı tanımlama yapılabilir. Bu, tüm MAC adreslerinin rahatlıkla benzersiz bir değere sahip olabileceği anlamına gelir. MAC adresleri donanım şirketi veya üreticisi tarafından belirlenir ve henüz üretim aşamasındayken donanımlarınıza tanımlanır.

IP adresini bir otomobilin plakası olarak düşünebilecekken, MAC adreslerini de bir şase numarası olarak düşünebilirsiniz. IP adresi değiştirilebilirdir ve otomobilinizi gören herkes IP adresinizi görebilir. Oysa MAC adresi IP’nin aksine değiştirilemez bir fiziksel adres numarasıdır. MAC adresleri genel değil sadece yerel haberleşme ağında kullanılır ve bu MAC’i özel kılar. MAC adresini kullanarak aynı ağ üzerindeki aygıtların birbirini bulması ve Router gibi aygıtların cihazlarınızı karıştırmadan tanıması sağlanır. Haliyle MAC adresiniz aynı ağı paylaştığınız kişi ve cihazlar haricinde görülemez. Bunun dışında yalnızca bazı istisnai durumlarda İnternet Servis Sağlayıcı’nız (ISP) güvenlik nedenlerinden dolayı MAC adresinizi takip etme ihtiyacı duyabilir.

MAC adreslerinin tanımalaması 6 oktetten meydana gelir. Adresin başında kullanılan 3 oktet donanım üreticisi firmayı temsil ederken, sondaki 3 oktet ise donanımın modelini işaret etmektedir. Bu numaraların takibini yapan biri baştaki 3 oktet ile donanımın hangi firmaya ait olduğunu ve son 3 oktete barak donanımın modeli, üretim yeri, yılı vb. hakkında çıkarımda bulunarak aygıtı tanımlayabilir. MAC adresinin yaygın olarak kullanıldığı protokoller; Ethernet, Token ring, Wi-fi, Bluetooth, FDDI ve SCSI gibi popüler protokollerdir.

Etiketler:       

Bir Yorum Bırakın