İp Adresi Öğrenme Bilgisayar

IP Adresim Nedir?
Internet’te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur; örneğin sizin ip adresiniz, ‘92.45.19.106’ şeklindedir. Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir. Çoğu Internet Servis Sağlayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları – Domain Name Server- DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi İP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Internet’te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz.
Siz de Internet’e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının İP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir.

Bazı IP adresleri sabittir (static ip), yani IP adresleri hiç değişmez. Türk Telekom yakın bir geçimişte isteyen ADSL kullanıcılarına sabit ip adresi hizmeti vermeye başlamıştır.

IP adresi nasıl öğrenilir?

IP sorgulama internete bağlı olduğunuz cihazın bir internet üzerindeki o anlık kimlik bilgilerini size gösterir. Hangi lokasyonda olduğunuz ve hangi ISS’den internet hizmeti aldığınızı öğrenmek için etkili bir yoldur. Sizin enlem ve boylam olmaz üzere PC adresiniz verilirken, kullandığınız cihazın belli özellikleri de IP sorgulama ile ortaya çıkar.

Eğer Windows PC kullanıcısıysanız sırasıysa şu adımları uygulayarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz:

  • Başlat menüsüne tıklayın
  • Çalıştır’a gelip cmd yazarak Enter tuşuna basın.
  • cmd.exe çalıştığında bu kez ipconfig yazın.

İp Adresi Öğrenme

Etiketler:           

Bir Yorum Bırakın