İleti Yönetim Sistemi ile Gereksiz Arama Mesaj(Sms) ve E-Postalara Son Genel

Hepimiz sık sık istemediğimiz sms ve e-postalara maruz kalıyoruz ve bazen sıkıcı olabiliyor. İşte artık bunlara köklü bir çözüm yolu gözüktü.

E-Devlet ile giriş yapıp gereksiz sms ve e-postaları engelleyebileceğiniz İletim Yönetim Sistemi vatandaşların kullanımına sunuldu. Ticaret Bakanlığı, SMS, E-Posta ve sesli aramalar gibi birçok iletiden rahatsız olan vatandaşlarımız için yepyeni bir uygulamayı yayına aldı. Peki tüm vatandaşımızın faydalanabileceği İYS nasıl kullanılır ve istenmeyen SMS, e-posta, sesli aramalar nasıl engellenir?

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) nin amacı onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amacıyla kurulan bir sistemdir.

İYS sistemine e-devlet şifremiz ile girerek vermiş olduğumuz  tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabileceğiz. .

Ticaret Bakanlığı tarafından 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre 31 Aralık 2020’de sona erdi. Ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarımızı bugünden itibaren 16 Şubat 2021’e kadar e-Devlet üzerinden veya vatandas.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.

150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Tüketiciler söz konusu onayları 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021’de kontrol edebilecek.

Belirlenen sürelerde vatandaşlar tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacak.

Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu tarihlerden sonra da tüketiciler diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecek.

Peki Nasıl Yapacağız.

 1.  vatandas.iys.org.tr adresine giriş yapıyoruz. İsterseniz  e-devlet şifreniz ile istersenizde cep telefonu veya eposta adresini ile giriş yapabilirsiniz.  (Cep telefonu ve eposta ile giriş yaparsanız belirtilen numara ve eposta adresine ona kodu gönderiliyor )
 2. E-devlet şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz
 3. Sisteme giriş yaptıktan sonra profil ekranınız karşınız geliyor. Bu ekranda ilk

  olarak yukarıda resimde görüldüğü gibi yeni Ekle düğmesine tıklayıp sisteme cep telefonu ve eposta adresinizi kaydetmeniz gerekmektedir.
 4. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi telefon numaranı veya eposta adresini yada ikisini de sisteme ekliyorsunuz. Size doğrulama kodu gönderilecektir. Bu doğrulama kodlarını sisteme yazıyorsunuz. 
 5. Sisteme iletişim bilgilerinizi ekledikten sonra artık izinleri yönetebilirsiniz.

  yukarıda ekranda görüldüğü gibi eposta ve cep telefonu için izinleri yönet düğmesine tıklıyoruz.
 6.  İzin ekranında Cep telefonu numaramıza izin verdiğimiz firmaların listesi aşağıdaki gibi çıkacaktır.
  yukarıdaki ekranda hangi firmanın izinlerini değiştirmek istiyorsak firma isminin üzerine tıklıyoruz.
 7.  Firma seçtiğimizde izin ayarlarını yapacağımı aşağıdaki ekran geliyor.

  bu ekranda ister mesaj için istersek te arama izninin onayını kaldırabilir veya tekrar onay verebiliriz. Onayı kaldırmak istiyorsak yeşil tik işaretine tıklayıp onayı kaldırıyor ve Kaydet düğmesine tıklıyoruz.
 8. Aynı işlemi ana ekrandan e-posta adresimiz içinde izinleri yönet linkine tıklayıp eposta izin ayarlarını yapabiliriz.
Aradığınız hizmet sağlayıcı/markayı bulamıyor musunuz?

Mevzuat gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı iletişim adresine (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) sahip olan işletmelerin bu izinleri İYS’ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021’dir. Bu tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021‘den itibaren İYS ekranlarında görebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın