Eğitim

Çocuğumuz okul öncesi döneme geldiğinde, çevresi ile ilişki kurması artar, arkadaş çevresi genişler. Yuvaya giden bu dönem çocuklar ile ilk okula başlayanlar topluma uyum göstermeyi öğrenir. Bu yaşta evin dışında, parkta, kreşte, okulda da bir yaşam olduğu gerçeği ortaya çıkar. Kuşkusuz bununla birlikte önceki yaşlarda sık gördüğümüz ev kazalarından, trafik kazaları ile karşılaşma olasılığına geçiş olur.

Bu yaşlar diğer toplumsal ilkeler yanı sıra trafik ile ilgili temel kuralların da öğretilmesi için uygun yaşlardır. Özetle trafik eğitimi, okul öncesi eğitim döneminde başlamalı, ilk öğretimde sürdürülmelidir. Çocuğun trafik eğitiminde de en önemli nokta, örnek olmadır. Anne – baba acele işi varken yeşil ışık yanmadığı halde ya da uygun olmayan bir yerden karşıya geçerse, çocukta bir gün kendince acil bir durumda (örneğin topu kaçtığında) ani bir şekilde caddeye fırlaya bilecektir.

Çocuklara öncelikle anne – baba tarafından yeşil, sarı, kırmızı lambaların anlamı anlatılmalı, duran arabanın arkasından fırlanılmaması ve getireceği sonuçlar v.s. gibi durumlar anlatılabileceği örneklerle vurgulanmalıdır.

Yine bazı temel trafik işaretleri değişik basit oyun kurgular ile öğretilmelidir.

Önemli noktalardan biri de araba içinde gebelikte olduğu gibi çocukluk döneminde de güvenliğin sağlanmasıdır. Çocuk kesinlikle ön koltuğa oturtulmamalıdır. Çocuk, annesinin kucağında bile ön koltukta oturmasının sakıncasını öğrenmelidir. Aynı şekilde arkada iken, iki ön koltuk arasında, ayakta durmasının da güvenli olmadığı, bu durumda ani fren yapılacak olursa çocuğun öne fırlayacağı net örneklerle açıklanmalıdır.

Okul öncesi dönemde, çocukla birlikte bir büyüğün arkada oturması gerekir.

Çocuklar arka koltukta otururken yanlışlıkla kapıların açılmaması için mutlaka kapı kilitleri kullanılmalıdır.

Çocuk, alttan uygun bir şekilde yükseltilerek, arka emniyet kemerleri boyna baskı yapmayacak bir konumda bağlanmalıdır.

Uzun yolculuklarda çocuğun sıkılacağı göz önünde tutularak oyun olanağı yaratılmalı, sık aralarla mola verilmelidir. Böylece arabayı kullananın dikkatinin dağılması en aza indirgenmiş olur. Anne – baba, çocuğu indirerek yola devam edecek ise araba tam olarak kaldırıma yanaştırılmalı kaldırım tarafındaki kapıdan ve mutlaka ebeveynleri tarafından inmeye yardım edilmelidir.

 

Deprem ve Çocuk yazımızı okumak için tıklayınız.

Etiketler:           

Bir Yorum Bırakın