Kolbastı Ögreniyorum Eğitimi

Bir oyun vardır Trabzonumuz’da, oynanır her düğün ya da eğlence sonrasında. Her ne kadar Horon kadar eski ve Doğu Karadeniz bölgesinin tamamına hakim bir oyun olmasa da, Kolbastı, Hoptek, ya da Faroz Kesmesi olarak adlandırılan bu oyun da son dönemde popülerlik kazandı. Tabi ki bunda en büyük etken başarılı sonuçlar sonrasında Trabzonsporlu futbolcuların kolbastı oynaması oldu.

 

Açık konuşayım, Horon her zaman için en güzel oyundur bence ve her zaman da yeri ayrıdır. Ancak Kolbastı da gayet hoş ve eğlencelidir.

Son dönemde Kolbastı’nın popülerliğin artışı ile Trabzon ve Giresun arasında, Kolbastı’nın hangi ile ait olduğuna yönelik tatlı bir rekabet başladı.

Gerçek şu ki; aslında önemli değil oyunun hangi ile ait olduğu, çünkü iki il komşu ve kültürel açıdan da bir birlerine çok çok yakınlar. Ancak nasıl ki Horon yörelere göre farklılık sergilerse Kolbastı’nın oynanamasında da iki il arasında ufak farklılıklar olabilir.

Tarihsel açıdan ise Kolbastı’nın ortaya çıkışı 1930 yıllara dayandırılır. Bu dönemde Trabzon’daki zenginler ve ağalar mağaralarda içki almeleri düzenlerler ve bu durum yasak olduğu için de, bu tür olayları engellemeye çalışan “kolluk” askerlerinin baskınlarına karşı gözcü dikerlermiş. Eğer kolluk kuvetleri baskın için gelirlerse, gözcü de “Geldiler, bastılar, vurdular.” sözleri ile durumu haber verirmiş. Bilmeyenler için; bu sözler kolbastı müziğinde kullanılan sözlerdir.
Diğer rivayet ise Frozlu balıkçıların av sonrası bir araya gelip eğlence düzenlemeleri de bu oyunun ortaya çıktığı yönündedir. Zaten Kolbastı’da da, kürek çekme, yüzme, ağ atma, olta atma, ağ çekme, balık tutma gibi figürler bulunmaktadır.Yani iki rivayetin de doğru yanları vardır.

Daha fazla ayrıntı için kolbastı.org adresine bakabilirsiniz.

Ancak Kolbastı oyununun bu kadar yaygınlık kazanmasında Erkan Ocaklı’nın da büyük etkisi vardır. Çünkü Erkan Ocaklı Kolbastı müziğini ve sözlerini uyarlamıştır.

Kolbastı Ögreniyorum Eğitimi

DOWNLOAD
http://rapidshare.com/files/257864712/Klb4s.372344700.BySha.rar

Bir Yorum Bırakın