İnternet hayatımızın büyük bölümünü kaplamış durumda. Hergün istemeden de olsa kullandığımız siteler var. Bunları kimler yapmış hiç merak etmediniz mi ?

Valla acıdır ama benim gibi 20 li yaşlardaki gençlerden çıkmış bu fikirler. Şimdi adamlar köşe..

 

1-Larry Page and Sergey Brin

sergeibrin_larrypage

Bu iki arkadaş Google’ın yaratıcısı. 1998 yılında Google’ı kurup internet aleminin zirvesine çıkıyorlar. Heralde bunlardan öteside çıkmayacaktır.

mark_zuckerberg

 

Mark Zuckerberg Harvard da okurken kurduğu arkadaşlık ,sosyal ağ sitesi Facebook ile geçen sene,dünyada ve Türkiyede büyük başarı kazandı.Hepimizi Facebooka üye yapıp parayı götürdü.Kişisel serveti 1.5 milyar dolar oldu ve Forbes’ın listesine girdi.Facebookun şirket değeride 15 milyar dolar oldu.Tabi bu Markın benim fikrimle milyarder olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 • Chad Hurley and Steve Chen  

  hurley_chen
  Video streaming sitelerinin babası You Tubeyi kuran akıllılar bunlar işte.Allahın geyikleri nerden akıllarına gelmiş biz böyle bişey yapalım herkes videolarını yüklesin,gülsün eğlensin falan.Sen sonra sat şirketi 1.65 milyar dolara Google’a.Youtubeyi kurduklarında bu iki arkadaş 27 ve 28 yaşlarındalarmış ne güzel.Şimdi çatır çatır para yiyorlardır şerefsizim.Ama heralde o kadar akıllı değillerdi bir Google olamadılar,Google yuttu onları wuhaha.

 •  

 • Jerry Yang and David Filo  

  jerry_yang_david_filo
  Bu iki arkadaş Yahoo! nun kurucuları, Google’dan sonra en büyük arama motoruna sahipler.Şu sıralar en iyi zamanlarını yaşamasalarda, Microsoft şirketi almak için 44.6 milyar doları gözden çıkardı.Jerry 26, David Filo ise 28 yaşındaymış Yahoo’ yu yarattıklarında.Yahoo 1995te kurulmuş.

 • Matt Mullenweg  

  matt_mullenweg
  Bu elemanda bütün blogcuların bildiği WordPressin yaratıcısı, daha 19 yaşındayken 2005 yılında blog yazılımı WordPressin dağıtımına başlamış ve bir anda en çok kullanılan blog sistemine dönüştü.Sanırım en çok kullanılan blog sistemi ,bu konuda bilgisi olan varsa yorum olarak eklerse sevinirim.

 • Tom Anderson  

  tom-anderson-myspace
  Dünyanın en çok üyesi bulunan sosyal ağı Myspace’i yaratan Tom Anderson, siteyi ilk açtığında 25 yaşındaydı, 2004. Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg kadar zengin olamadıysada ,internetin en büyü sosyal ağının yaratıcısı.

 • Pierre Omidyar  

  pierre_omidyar
  eBay ‘in kurucusu olan Pierre,1995 yılında eBayi kurup internet üzerinden ihale düzenlemeye başladığında 28 yaşındaymış.Şimdi ise eBay pek çok klonu olan dev bir platform.

 • Blake Ross  

  blake_ross
  Blake Ross 19 yaşındayken Mozillayı kurd,2003 yılında.O zamandan beri Mozilla dev bir internet yazılım şirketine dönüştü.Mozilla Firefox ise bugün en çok kullanılan web tarayıcılarından biri oldu.

 • Kevin Rose  

  kevin_rose
  Kevin Rose 2004 yılında 27 yaşındayken Digg’i kurdu ve sosyal imleme diye bir kavram yarattı internet üzerinde.

 • Gottfrid Svartholm  

  gottfrid_svartholm
  Gottfrid, 2004 yılında The Prite Bay i kurdu.The Pirate Bay bugün kullanıcılar üzerinden dosya paylaşımı sağlayan dev bir topluluk.Üyelik share ratio gibi olmayan herkese açık bir torrent tracker olan siteye karşı farklı ülkelerden davalar açılmış durumda.Sürekli kapatılma endişesi taşıdığı için site kendine uluslararası sularda bir ülke satın almayı dahi düşündü.Son durum nedir bilmiyorum ama gerçekten eğer bu korsan ülkeyi alabilirlerse dünya yerinden oynayabilir.Korsan körfezi gerçek olacak mı bunu daha sonra göreceğiz.

 • Bir Yorum Bırakın