Uyku

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, tamamen uykuda olsalar bile, hemen hemen her şeyi yapmak için kendi yöntemlerine sahiptir. Ancak bazı gece alışkanlıkları, ebeveynlerin kafa karışıklığına neden olabilir. Örneğin, küçük çocuklar neden yatakta yan yatar ? Bazen bu küçük aykırı kişiler yatağı her zamanki gibi kullanmazlar.

Çoğunlukla uzmanlar, ebeveynlerin uyuyan küçük çocukların yan yatmasına izin vermelerinin en iyisi olduğu konusunda hemfikir. Indiana Uyku Merkezi Tesis Direktörü Dr.Abhinav Singh MD, “Evet, alışılmadık şekillerde uykuya dalma eğilimindedirler. Bu konuda ebeveynler endişelenmemelidir,”, diyor Romper. Bir anlamda yatakta “doğru” şekilde uyumak öğrenilmiş bir davranıştır. Çocuk doktoru ve uyku koçu Dr. Nilong Vyas, “Çocuklar uykularında çok hareket ediyor” dedi. Dr. Vyas, uyku döngüsünün sonunda rahat bir pozisyon bulmak için etrafta dolaşmanın tamamen normal olduğunu açıklıyor. “Yetişkinler bile bunu yapıyor, ancak uykuya geri döndüklerinde, başlarını yatağın başlığına ve ayakları ayak tahtasına doğru, tipik olarak yönlendirilmiş şekilde yapma eğilimindedirler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ‘normal’ konumlandırmayı dikkate alma eğiliminde değiller. “doğru” ya da tipik konumlandırmaya kendilerini yeniden yönlendirecek kadar yatak. ” Çocuğunuz yatakta yanlamasına flop yaparken rahat hissederse, o şekilde de uyumaları için iyi bir şans vardır.

Peki çocuğunuzun yan yatması konusunda bir şey yapmanız gerekiyor mu? Dr. Singh, “Çocuk gece boyunca daha az kesinti ile uyuyabildiği, geceleri daha az kalktığı ve horlamadığı sürece, onu sadece doğanın sürmesine izin vermelisiniz” diyor. Çoğunlukla, bu alışılmadık (ve bazen komik) uyku pozisyonları tamamen iyidir. Dr. Vyas, “Çoğu zaman, bir gecede ‘yoga’ yapan bir bebek bulacaksınız ve onları, havada kalçaları ve vücutları altlarında sıkışmış bir ‘çocuk pozunda’ bulacaksınız. “Diğer zamanlarda, yatakta tamamen yan yatacaklar veya hatta kenarlarından örtülmüş olacaklar ve bazen başları ayak tahtasından ve ayak başlığından ayaklarından tamamen baş aşağı dönecekler.” Bu tür bir hareket normaldir ve tamamdır, ancak Dr. Vyas, çocuğunuz yaklaşık 5 ila 7 yaşına gelene kadar, uyku düzeni daha yetişkin gibi olduğunda yatakta korkuluk kullanmanızı önerir. (Bu sadece onların yere yuvarlanmasını önlemek içindir.) Yürümeye başlayan çocuk uykusu  , yüksek sesle nefes alma veya kabus gibi, bu alışılmadık uyku pozisyonları genellikle zararsızdır. Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarıyla ilgili herhangi bir şey ilginizi çekiyorsa, kesinlikle çocuk doktorunuzla iletişime geçin, ancak çoğunlukla çocuğunuzun geceleri istedikleri gibi uyuyabilmesinin tadını çıkarın.

Uzmanlar

Indiana Uyku Merkezi Tesis Direktörü Dr.Abhinav Singh MD

Dr. Nilong Vyas MD, Sleepless in NOLA Sleep Consultin g’nin Kurucusu ve Uyku Koçu

Bir Yorum Bırakın