Windows XP’nin formatsız geçen 2 sene sonunda yavaş yavaş kendini kaybetmesi yüzünden bir formatlama ve yenir bir kurulum işine girmek gerekiyordu. Fakat Asus marka notebook’umun CD sürücüsü hiç bir CD okyumayı kabul etmedi. Ben de bunu üzerine USB bellekten bunu denemeye karar verdim.  İşte adımlar;

Not: Buradaki adımlar Windows Vista ve Windows 7 kurulu bir bilgisayar varolduğunu düşünülerek yazılmıştır. Bu hareketleri Windows XP’den yapamamızın nedeni diski biçimlendirmede kullanılan diskpart.exe yazılımınının XP sürümünğn USB bellekleri görmemesi. Neyse;

Başlamadan önce ihtiyacınız olanlar;

  • USB bellek (4 GB veya üzeri)
  • Windows 7 kurulum dosyaları
  • Windows Vista veya Windows 7 kurulu bir bilgisayar.

1) İlk olarak USb belleği bilgisayara takıp eğer içinde önemli birşey varsa yedeklemeyi unutmayın. Çünkü bu işlem sonrası bellek formatlanacağı için içindekilerde silinecektir.

2) Daha sonra yönetici (administrator) modunda bir komut satırı açıyoruz. Bunun için başlangıç menusüne cmd yazıp ctrl+shift+enter tuşlarına basabilir ya da menüden seçerek sağ düğme ile “Run as administrator” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

3) Komut satırına “diskpart.exe” yazarak diskpart programını çalıştırıyoruz.

4) Daha sonra ise List Disk yazarak sistemde bulunan diskleri görüyoruz. Benim sistemimde USB bellek disk 6 numaralı disk olarak gözüküyor. Siz diskin numarası ne ise onu seçmelisiniz.

5) Bundan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz.

SELECT DISK 6

(6 yerine kendi diskinizin numarasını yazın)

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS

ASSIGN

EXIT

6) Komut satırındançıkmadan önce yapılcak bir iş daha var. Windows kurulum dosyalarının bulunduğu cd’ye geçerek boot klasörüne giriyoruz. (Burada benim cd-rom sürücüm I: USB sürücüm ise K: siz bunları kendi sürücüleriniz ile değiştirmelisiniz.)

I:

cd boot

BOOTSECT.EXE/NT60 K:

7) Neredeyse bitti. Bundan sonra Windows 7 cdsi içindeki dosyaları USB belleğe kopyalıyorsunuz ve kurulum yapmak istediğiniz bilgisayarı USB bellekten açmayı unutmuyorsunuz.

Hepsi bu kadar. Umarım işinize yarar

Bir Yorum Bırakın