Bilgi Paylaşım Sitesi | En İyi Soru ve Cevap Sitesi
0 oy
372 gösterim
Miryokefalon Savaşı hakkında kısa bilgi
Sosyal Bilgiler kategorisinde | 372 gösterim

1 cevap

0 oy

Miryokefalon Savaşı


Türkiye Selçuklu Devleti’nin askerî hareketlerini durdurmak isteyen Bizans İmparatoru Manuel sefer hazırlıklarına başladı. II. Kılıç Arslan’ın barış teklifini kabul etmeyen Manuel, 1176’da harekete geçti. II. Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı’nda Bizans ordusunu pusuya düşürerek yendi.

Bu zaferden sonra Bizans’ın Türkleri Anadolu’dan atma ümidi sona erdi. Anadolu’nun Türk yurdu olduğu kesinleşti. Bizans Türkler karşısında savunmaya çekilmek zorunda kaldı.

 Türkiye Selçuklu Devleti, ilk Türk beyliklerinin topraklarını sınırları içine katarak Anadolu’da Türk birliğini sağladı.

 Antalya, Sinop, Alanya, Suğdak(Kırım) gibi liman şehirlerinin alınmasıyla denizlere kıyısı olan güçlü bir devlet hâline geldi.

 Bir taraftan da medrese, hamam, cami, kervansaray gibi yapılar inşa ederek Anadolu’da imar faaliyetlerinde bulundular.

 Alâeddin Keykubad zamanında Türkiye Selçuklu Devleti en parlak dönemini yaşadı. Fakat bu dönemde doğudan gelen Moğollar Türkiye Selçuklu Devleti için tehlikeli olmaya başladı.

(1.1k puan)

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21 Kasım 2018 Sosyal Bilgiler kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap
21 Kasım 2018 misafir sordu
0 oy
1 cevap
54 soru
55 cevap
0 yorum
249 üye