Oyunlarla Eğlenirken Kodlama öğrenin

Çocuklarımız veya öğrencilerimiz oyun oynarken aynı zamanda kodlamada öğrensin istiyorsak, yazımıda bahsedeceğimiz oyunlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu oyunların ortak özelliği bir tarayıcı oyun olması yani bilgisayarınızda Chrome, Mozilla Firefox, Safari veya Opera ile oynanabilir oyun olmasıdır.

Bahsedeceğimiz oyunlar HTML5 tabanlıdır. Java kodları ve plug-inler yardımıyla çalışan bu oyunların en belirgin özelliği ise hızlı şekilde ulaşılabilir olmalarıdır. Bu oyunları oynamak için herhangi bir eklenti veya flash player kurmanıza gerek yoktur. 

Yazımızın konusu ise hali hazırda işi gücü sebebiyle bütün zamanını bilgisayar başında geçiren yazılımcı adayları  ile bu yola baş koymayı düşünenler için kişinin kodlama becerisini geliştirirken aynı zamanda eğlemnesinida sağlayan meşhur oyunlardır. Oynarken kodlamayı, kodlarken oynamayı bu oyunlarla hem güzel vakit geçirebilir hemde kodlama becerisi kazanıp geliştirebilirsiniz.

İlk oyunumuzun ismi CodeCombat‘tır.

HTML5 tabanlı bir oyun olan CodeCombat,  bir RPG deneyimi sunarken aynı zamanda yazılımın esaslarını da öğrenebilirsiniz.

Çocuklar İçin Kodlama

CodeCombat öğrenciler için hazırlanmış, gerçek bir oyun oynarken bilgisayar bilimleri öğrenmeyi sağlayan bir platformdur.

Oyun ile Kodlama

Önceden hiç programlama tecrübesi olmayan kişiler tarafından bile, oynanarak test edilmiştir.

Gerçek, yazılmış kod ilk levelden itibaren Öğrencileri olabildiğince hızlı bir şekilde kodlamaya başlatmak, programlama sözdizimi ve uygun yapıları öğrenmesi için kritiktir.

Oyunda toplam 11 kategori bulunmaktadır. Her bir kategoride programlamanın bir konusu öğretilmektedir.

Oynarken Kodla

CodeCombat oyununda bir kahramanı yönetiyor ve farklı maceralarda başarılı olmaya çalışıyoruz. İlk bölüm olan Kithard Zindanı, basit kodlama konseptlerini içeriyor. Bu bölümde Temel Söz Dizimi (Syntax) gibi temel konular bulunmaktadır.  Oyun boyunca türlü kodlama mücadelelerine giriyor ve bölümler ilerledikçe kazandığımız deneyim puanlarıyla kahramanımızı da geliştiriyoruz.

CodeCombat, yazılımcı olmaya can atan gençlere hitap ediyor.

Kodlama Oyunları

CodeCombat’ın desteklediği yazılım dilleri arasında JavaScript, CoffeeScript, Lua ve Python bulunuyor. Programlamaya dair birçok şeyin yer aldığı bu oyunda; dizilim, değişkenler, metot yürütme, vektör çizimi ve daha tonla konuyu keyifli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Code Hunt
Code Hunt; Microsoft Research tarafından geliştirilmiş, HTML5 temalı bir bilim kurgu oyunu.

Code Hunt oyununda, bir kod avcısı olarak bize sunulan kodu tamir edip doğru sonucu elde etmeye çalışmanız gerekiyor. . Toplam 144 bölüm bulunmaktadır. ve kodları çözerek bölümler arasında ilerliyorsunuz.

Code Hunt oyunu Oyun, Java ve C# dillerini destekliyor. Pratik yapmak istediğiniz  programlama dilleri arasında aritmetik, döngülü ve şartlı anlatım konuları  mevcut.

CodinGame

CodeinGame, kendini geliştirmek isteyen genç yazılımcılara zorlu ve eğlenceli bir  mücadele sunuyor. Hem öğrenmek hemde  yazılım becerilerinizi de geliştirmek istiyorsanız, CodinGame tam size göre bir site.

 

CodinGame oyunu, PHP, C ve JavaScript gibi popüler dillerin yer aldığı 20’den fazla programlama dilini destekliyor. Kullanıcı arayüzü de birçok özellikle dolu ve istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. CodinGame Arayüzü aşağıdaki şekildedir.

Arkadaşlarınız ile  çoklu oyuncu özelliğini kullanarak yarışabilirsiniz.. Çoklu oyuncu seçeneğinde, başka oyuncularla birlikte zorlu görevlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Screeps

Screeps, binlerce kişinin internet üzerinden aynı anda oynayabildliği bir oyun. JavaScript’le uğraşan yazılımcılar için de biçilmiş kaftan.

Demo Adresi: https://screeps.com/a/#!/sim/tutorial/1

Bu  oyununda creeps denilen üniteleri kontrol ederek maden kaynaklarını yönetiyor, araziniz’e kurulabiliyorsunuz. Binlerce kişiyle aynı aynda oynadığınızı düşünürseniz, başkalarının creeps’leriyle de karşılaşıyor olmanız mümkün.

Creeps’lerinizi kontrol etmek için de JavaScript’te kodlama yapıyorsunuz. Nasıl mı? Buraya bir göz atın.z.