Bilgisayarınız Çokmu Kasıyor? Yavaşmı? Çözümü Burada

Bilgisayarınız aşırı yavaşladığında, kasılmalar olduğunda ve pencereler arasında dolaşırken dahi dakikalarca beklemek zorunda kaldığınızda ilk bakmanız gereken yer görev yöneticisidir. Görev yöneticisini çalıştırmak için Ctrl + Alt + Del kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Görev yöneticisi ekranının işlemler sekmesinde öncelikle alt kısımda bulunan Tüm kullanıcıların işlemlerini göster seçeneğindeki kutuyu işaretleyin. Daha sonra “Bellek (Özel Çalışma Kümesi) başlığına tıklayarak çalışan işlemlerin bellek kullanım  değerini büyükten küçüğe sıralayınız. Sıralama yaptıktan sonra  resimdeki gibi ilk sırada svchost.exe işleminin en çok bellek kullanan program olduğunu görürseniz, bilgisayar yavaşlamasının sorunu bulmuş olursunuz. svchost.exe bazen o kadar çok abartıyor ki bilgisayarınızı dahi kilitleyebiliyor. Tepkisiz hale getirebiliyor.

Birde baktınız sizin 4 Gb lik Ram  svchost.exe tarafından 1 -1.5 Gb lik kısmını kullanıyor. İşlemcinin de büyük kısmı aynı şekilde kullanılmakta, bilgisayarda yavaşlama hatta bazen kitlenmelere neden olmaktadır.

Peki Nedir bu svchost.exe? Niçin bu kadar fazla Ram kullanır? Yoksa bilgisayarıma virüs mü bulaşmış?

Aslında svchost.exe programı  windows işletim sisteminin çeşitli dll dosyalarını çalıştırması için gerekli bir hizmettir, ve bilgisayarınız çalışan birden çok svchost.exe bulunabilir. Bu program Windows’un en aktif program çeşitlerinden biridir. İçerisinde birden çok hizmeti barındırır.  Bilgisayarın başlatıldığında devreye girerek işletim sisteminin çalışmasında ve diğer programların kullanımda etkin rol oynar. Bazı svchost.exe programları görev yöneticisinden kapatılabilirken, bazıları da kapatılamamaktadır. Kapatılması durumunda bilgisayar hatalı davranışlar gösterebilir veya otomatik olarak kapanmayı sağlayabilir.
Görev yöneticisini kullanarak hangi hizmetlerin svchost.exe kullandığını görebilirsiniz. Svchost Local Service, network service ve system kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır.

svchost.exe programının bu kadar Ram kullanmasını nasıl önleyebilirim?

svchost.exe dosyasının aşırı derecede Ram kullanımının bir çok nedeni olabilir. Bunları teke teker açıklayalım
1. Birinci neden svchost dosyasına virüs bulaşmış olabilir.
Çözüm yolları
 • Bilgisayarınıza iyi bir anti virüs kurarak çalıştırmalısınız. Bazı antivirüsler gizli dosyaları göremediği için sistem dosyalarını açık hale getirmeniz virüslerin bulunmasını kolaylaştıracaktır. Sistem dosyalarını görünüz hale getirmek için herhangi bir windows ekranında Düzenle menüsünden -Klasör ve Arama Seçeneklerine giriniz. Açılan Klasör Seçenekleri Penceresinden Görünüm sekmesine giriniz. Görünüm menüsünden Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster  seçeneğini seçili hale getiriniz.
 •  Combofix gibi internette kolaylıkla bulabileceğiniz boyutu küçük ama vürüs programları kadar etkili araçlarda kullanabilirsiniz.
 •  Diğer bir yöntemde svchost-analyzer programlarından istediğinizi kullanarak svchost.exe dosyasının virüslü olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  www.neuber.com/free/svchost-analyzer adresinden bu küçük programı kullanarak svchostları kontrol edebilirsiniz. Eğer problemli svchost.exe dosyası  varsa program uyarı verecektir.
2. Bu sorundan kurtulmak için diğer bir yöntem svchost un kullandığı işlemleri azaltmaktır.. 

Bunun için;

 •  svchost üzerinde fazla iş yükünün olması Ram kullanımını da artıracaktır. Bunun için windows update, hızlı getir gibi hizmetler kapatılabilir. Bunun için başlat çalıştır services.msc yazıp enter yaparak, veya Denetim masası-Yönetimsel Araçlar a  tıklayıp açılan listeden Hizmetleri seçerek aşağıda görmüş olduğunuz ekrana ulaşabilirsiniz. Bu ekrandan   windows update , hızlı getir hizmetlerini kapatarak svchost.exe dosyasının aşırı ram tüketimini önleyebilirsiniz.Hizmetler ekranındaki listeden Hızlıe Getirme çift tıklayınız Açılan Hızlı Getirme Özellikleri ekranında , Başlangıç Türü kutusundan “Devre Dışı” seçeneğini seçerek uygula düğmesine basabilirsiniz.Aynı işlemi “Windows Update” içnide uygulayınız.
 • Ram cleaner programlarını pek tavsiye etmiyorum. Bu programlarda zaten çalışırken işlemciyi ve Ram yordukları için pek çare olmayacaktır.
 •  Bilgisayarınızın yavaşlığından kurtulmak için diğer bir yol msconfig (Sistem Yapılandırması) den açılışta çalışan programların azaltılmasıdır. Başlat çalıştır kısmına msconfig yazıldığında sistem yapılandırması ekranı karşınıza gelecektir. Açılan bu ekrandan “Başlatma” sekmesinde kullanılmayan ve bilgisayarın açılış hızını da düşüren programları kaldırılması yerinde olacaktır. Ancak bu bağlangıç öğelerini kaldırırken sistem açılışında gerekli olan antivirüs ve sistem dosyalarını kaldırmayınız.
3. Bilgisyarınızın Yavaş Çalışmasının nedenlerinden bir taneside Kayıt defteri regedit üzerinde bozulmalar olmuş olabilir.
Bu sorunu gidermek için Regedit düzenleyici programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar AVG tune-upPC Tools Registry Mechanic  gibi register ve program atıklarını temizleme işlemi yapan programlardır.
4. Son çare olarak bilgisayarınızın yavaş çalışmasından kurtulmak için Temiz bir format atabilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz hiçbir çözüm işe yaramadıysa yazılımsal olarak yapmanız gereken son işlem ise temiz bir format atmaktır.

Windows işletim sistemleri uzun süre kullanımından dolayı bazı programlarda hatalar, harddisk üzerinde bozulmalar, sistem resetleme işlemleri dolayısı ile kayıplar oluşabilir. Uzun süre kullanılan Windows’un bu hatalarından kurtulmak için temiz bir format en iyisidir. Benim tavsiyem maksimum 3 yılda bir bilgisayarınıza format atmaktır. Format işlemi ile birçok yazılımsal sorundan kurtulabilirsiniz.
5. Yazılımsal işlemler çözüm olmadı. Yeni bilgisayar mı almam gerekiyor? Benim bilgisayarım meftamı olmuş :)?
Arkadaşlar yukarıda anlattığım yazılımsal işlemleri yaptıktan sonra hala bilgisayarınızda yavaşlama , donma, ağır çalışma kasma problemleri varsa donanımsal çözümleride deneyebilirsiniz. Donanımsal olarak yapabileceklerinizi aşağıda sıraladık. Bütçenize göre bu yoları deneyebilirsiniz.
 • Ram Bellek Arttırımı: Bilgisayarınızın yavaş çalışmasını önlemek için ilk yapmanız gereken donanımsal çözüm ram belleği arttırmaktır. Bunun için anakartınızın desteklediği maksimum ram miktarını öğrenerek, örneğin anakartınız 16 gb ram destekliyor ve sizin bilgisayarında 4 gb ram var ise, 8 gb lık 2 adet ram olarak bilgisayarınıza takabilirsiniz.
 • Eğer bilgisayarınızda maksimum ram var ise yapabileceğiniz diğer bir işlem eğer anakartınız destekliyorsa  ssd harddisk almaktır.
  HDD Diskler: Birden çok parçası bulunan Hard Disklerin işlemleri gerçekleştirebilmesi adına parçalarının her birinin stabil bir şekilde çalışması gerekmektedir. HDD’lerin okuma-yazma hızlarındaki performansları ne kadar iyi olursa olsun SSD’lerin yanına varabilecek kadar değildir. HDD‘lerin daha yüksek gecikme süreleri, daha uzun okuma-yazma süreleri, daha fazla performans kayıpları ve daha az zamanları bulunmaktadır.

  SSD Diskler: SSD Diskler HDD Disklere göre daha az bileşenlerden oluştukları için performans açısından çok daha tutarlı ve daha kalitelidir. Ancak SSD diskler de kendi içlerinde değişiklikler gösterebilmektedirler. DRAM SSD’ler piyasada bilinen en yüksek hıza sahip depolama birimidir ancak NAND teknolojisine sahip SSD Diskler ise % 85 oranında çok daha fazla performans gösterdikleri için en iyisi olarak bilinir.

  SSD Disklerin gecikme süreleri, daha hızlı okuma yazma serileri vardır ve çok daha iyi IOP desteklemesini sağlayabilirler. Okuma-Yazma kısımlarında HDD Diskler ile karşılaştıracak olursak örneğin 50 GB dosyayı HDD yazmak istediğinizde 15 dakika gibi bir süre gerekiyorsa, bu SSD Diskler‘de 3 dakika gibi kısa bir süreye tekabül etmektedir. Ayrıca SSD Disklerin hareketli parçası bulunmadığı için sarsılma, düşme ve darbe alma durumlarında hem iç aksamlarının bozulması hem de veri akışının kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bakımdan daha güvenilir depolama alanı olarak görülmektedirler.
  SSD Diskler ve HDD Disklerin özelliklerini ve karşılaştırmasını http://pchocasi.com.tr/hdd-ve-ssd-disk-farklari-nelerdir/ adresindeki yazıdan ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

  SSD Disk alarak bilgisayarınızda ciddi bir performans artışı yapabilirsiniz.

 • Diğer bir donanımsal çözüm ise İşlemcinizi değiştirmektir. Bunun içinde yine anakartınızın desteklediği işlemci ve maksimum hızlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Karşılaştığınız problem ve sorunları yorum olarak gönderebilirsiniz.