Doktorluk için gereken özellikler nelerdir ?

Doktor olabilmeniz için fiziki şartlarınızın neredeyse hiçbir önemi yok, çünkü doktorluk sınavı denilen ne tus da ne de tıp fakültesini giriş sınavı olan ygs ile lys de herhangi bir mülakat olmayacaktır, bu yüzden polislik gibi askerlik gibi mesleklerde aranan şartlar yoktur. Sadece sizden tıp fakültesini kazanmanız ve tus’da başarılı olarak uzmanlığınız almanız beklenir.

doktor-olmak-icin

Doktor olmadan önce şunu unutmayın ki yapılacak iş insanlarla ilgilenmek onların dertlerine bir nebze olsa da derman olabilmek. (Tabii şifa’nın Allah’tan geldiğini unutmamak kaydıyla) Bu yüzden sabırlı olmanız gerekiyor, insanlarla ileetişim kurmakta güçlü olmalısınız. Hasta odanıza geldiğinizde onu daha dinlemeye bile sabredemiyorsanız, yahut da iletişim kuramıyorsanız hastanın tam olarak ne ihtiyacı olduğunu sorup öğrenemeyecekseniz, olmaz!

Dikkatli olmanız çok önemli, gerek hastanın şikayetlerini dinlerken dikkatsiz davranıp yanlış karar verebilirsiniz bu yüzden farklı şikayetlerle gelip de yanlış teşhis konulabilir. Sadece bunlar yeterli değil diğer mesleklerde de ihtiyaç duyulan önce mesleğinizi sevmeniz gerekli, daha sonra ona özveriyle yaklaşmanız lazım.

Doktor Olmak İçin Gereken Özellikler

Tıp eğitimi oldukça zor bir eğitim olduğu için kesinlikle doktor olmayı isteyenler tercih etmelidir. Aile isteğiyle ya da mesleğin büyüsüne kapılarak bir anlık bir kararla tıp fakültesi 6 sene okunabilecek bir okul değildir. Sonrasında doktor olmak için insani ilişkilerinizin kuvvetli olması hastalarla diyalog açısından size avantaj sağlayacaktır. Eğer bu yönünüzün kuvvetli olmadığını düşünüyorsanız ya hastalarla çok muhatap olunmayan uzmanlık dalları seçilebilir ya da bu yönünüzü kuvvetlenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca doktorların dikkatli, özenli, saygılı ve sabırlı kişiler olması da çok önemlidir. Tıpta gelişmeler çok hızlı yaşandığından doktorlar bu gelişmeleri sürekli okuyarak takip etmek zorundadırlar, bu yüzden doktor olmak için okumayı seven bir kişi olmak çok önemlidir. Son olarak doktor olmak ve mesleğini yapmak için çok çalışmak, hafta sonlarında ve tatillerde hastanede nöbet tutmak gibi görevlerle hayatından fedakarlıkta bulunmak gerekmektedir. Doktor olmak için bunların da kabullenilmesi gerekiyor. Ama doktorluk severek yapıldığında mesleki tatmini yüksek bir meslek olduğundan bir çok doktor tarafından zevkle yapılır.