Google Now Türkiye’de Kullanıma Açıldı

Google’ın sesli asistan uygulaması Google Now Türkiye’de Kullanıma Açıldı. Artık Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Türkiye’ye bugün açılan Google Now (Google Asistan) android kullanıcılarını çok sevindirdi. Uzun zamandır ülkemizde kullanılmaya açılması beklenen Google Now’ı artık telefonunuza indirip kurabilirsiniz.

Android marketten uygulamayı aşağıdaki linkten ulaşıp indirebilirsiniz.

Google Now (Google Asistan) Ne İşe Yarıyor ?

Öncelik olarak bu uygulamayı bilmeyenlere kısa bir tanıtma yapalım. Apple iOS cihazlarda yer alan Siri’ye rakip olacak olan Google Asistan uygulaması, ihtiyaç duyduğunuz bilgi, harita veya önemli ipuçlarını sesli konuşma özelliği ile size getiriyor.

Temel özellikler:

• Doğru bilgileri doğru zamanda sağlayan Google Asistan Kartları’nı görmek için Ana ekranınızda sağa hızlıca kaydırın.
• Arama işlevine hızlı şekilde tüm Ana ekranlardan erişin.
• Sesinizle arama yapmak için “Ok Google” deyin veya ne yapmak istediğinizi telefonunuza söyleyin: Kısa mesaj gönderin, yol tarifi alın, şarkı çalın ve diğer pek çok işlemi yapın.
• A-Z uygulama listesini kullanarak hızlı şekilde kaydırma yapıp cihazınızda ve Play Store’da uygulamaları hızlı şekilde arayın.
• Uygulama Önerileri, aradığınız uygulamayı A-Z listenizin en üstüne getirir.

Eğer Google Now uygulamasını açtıktan sonra mikrofon işaretini görürseniz, bir kere tıkladığınız zaman yukarıdaki gibi “Dinleniyor…” ibaresi ile karşılaşacaksınız. Bu demek oluyor ki, telefona doğru konuşacağınız her kelimeyi Google Asistan sizin için arayacak.

Google Asistan hakkında kısa bir bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilir

Google Now Nasıl Kullanılır ?

Google Now Hoş Geldini Ekranı

 

Uygulamayı indirdikten sonra karşınıza “Hoşgeldiniz” menüsü geliyor. Bu menüde ilk kurulum ayarları otomatik olarak yapıldığı gibi, telefonunuzda bulunan tüm uygulamalar ve içerikler Google Now uygulamasına aktarılıyor. Kayıpsız bir aktarma seçeneği olduğunu söyleyebilirim. Yeni arayüz biraz daha dinamik, logolar ve simgeler daha büyük ve daha anlaşılır dilde uygulanmış.

google-now-hos-geldiniz

 

Eğer sesli mikrofondan bir web sitesi adını söyleyerek aratırsanız otomatik olarak o siteye girebiliyorsunuz. Örneğin mikrofona “youtube.com” dediğinizde YouTube sitesine erişim sağlıyorsunuz. Sadece “YouTube” diyecek olursanız arama motoru aynen o aramayı yapıyor.

 

Google Now Uygulamasına Giriş

Uygulamayı açabilmek ve kullanabilmek için Google Now simgesine tıkladığınızda karşınıza “Bir ev uygulaması seçin” seçeneği gelecek. Burasının çok rahatsız edici olduğunu söylememde fayda var. Sadece bir kez diyecek olursanız uygulamayı kapattığınızda bu soruyu size sürekli olarak soruyor. Google Now Launcher butonuna bastığınızda yeni arayüz açılışı sağlanıyor.