Yasa Yürürlüğe Girdi – Annelere 720 lira

Doğum yapan kadınlara çifte ödeme yapılıyor. İlk çocuğunu doğuran anne 420 lira alırken üçüncü çocukta bu ödeme 720 lirayı buluyor. Ödemeyi iki ayrı kurum yapıyor. Doğum yapan annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almalarını sağlayan yasa da yürürlükte. Buna göre hem memur anneler hem de işçi anneler ilk doğumda 2 ikinci doğumda 4 üçüncü doğumda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.

annelere-720-lira

Çocuk sahibi olan kadınlar çalışsın çalışmasın devletten çifte ödeme alıyor. Annelere çocuk sayısına göre 300 lira ile 600 lira sarasında doğum yardımı yapılırken 2016 yılı için süt parası da 120 lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren yasaya göre her doğum yapan anneye çocuk sayısına göre ödeme yapılıyor. Buna göre ilk çocukta 300 lira verilirken eğer doğan çocuk ikinci çocuksa 400 üçüncü çocuksa bu ödeme 600 liraya kadar çıkıyor. Bu parayı alabilmek için kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı birimlerine başvurmak yeterli oluyor. Takvim’in haberine göre, ikinci ödeme ise doğum yapan kadına süt ve emzirme parası olarak ödeniyor. Bu parayı almak için kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl süt parası yeniden belirleniyor. 2016 yılı için belirlenen rakam ise 120 lira. Buna göre üçüncü çocuğunu doğuran bir anne 600 lira doğum parası ile 120 lira da süt parası alabiliyor. Böylece kadına ödenen para 720 lirayı buluyor.

YARIM GÜN ÇALIŞACAK
Doğum yapan annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almalarını sağlayan yasa da yürürlükte. Buna göre hem memur anneler hem de işçi anneler ilk doğumda 2 ikinci doğumda 4 üçüncü doğumda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Anneler isterlerse bunu haftanın 3 günü çalışıp 3 günü tatil şeklinde de kullanacak. Özel sektördeki annelerin yarım günlük maaşını işveren kalan kısmını da İŞKUR ödeyecek. Anneler ayrıca evlat edindiklerinde de bu haktan yararlanabilecek. Çocuklar okul çağına gelene kadar da yarım çalışma imkanı bulunuyor. Bu kez ödenecek maaş da yarım olacak.

 

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımını alabilmek için öncelikle bebeğin canlı bir şekilde doğması gerekmektedir. Canlı bir şekilde dünyaya gelen bebekler için doğum yardımı alınabilir. Doğum yardımı almak isteyen ailelerin ilgili banka ve ptt şubelerine T.C kimlik numaralarıyla başvurmaları yeterli olacaktır. Öte yandan çocuk sahibi olan aile eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsa, bulundukları kuruma başvurmaları yeterli olacaktır. Bir defaya mahsus verilecek doğum parası, bir sonraki bebeğin doğumunda katlanarak verilecektir.

 

Doğum Yardımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yardım sadece annelere verilecektir. Babalar başvursa da doğum yardımı alamayacaktır. İşçi konumunda çalışanlar ise eğer toplu sözleşmelerle birlikte bir yardım almıyorsa devlet tarafından bu fark doğum yardımıyla ödenecektir. Doğum yardımlarında hiçbir kesinti yapılmazken bu haklardan devlet memurları da yararlanabilecektir.