Baharat Torbası Nasıl Yapılır?

Baharat torbası, çoğunlukla çorbalar,  et sularında, çorbalar, fırın ve bazı tencere yemeklerinde, yemeği tatlandırmak ya da yemeklerdeki ağır et kokusunu bastırmak için hazırlanmış bir  aroma yada koku demeti paketidir. Tarife göre, pişirmenin belli bir anında yemeğe ilave edilir ve işlem bitince tencereden alınarak atılır.

Klasik bir baharat torbası taze ya da kuru bir defne yaprağı, kökleriyle birlikte birkaç dal maydanoz ve taze kekik dallarından oluşur. İsterseniz torba  içinde bunlara ek olarak, dilediğiniz ot ve baharları da ekleyebilirsiniz. Örneğin, pırasanın beyaz kısmı, kereviz dalları, hatta limon ve portakal kabukları bile bir baharat torbasında yer alabilir.

Baharat torbasında çeşitli otlar iri bir pırasanın içine yerleştirilebilir. Buna karşılık, istenirse, aynı otlar kereviz dallarıyla sarılarak da kullanılabilir. Baharat torbasının en çok tercih edilen hazırlanma yönteminde, otlar bir araya getirilip, düşmeyecek biçimde, uzun bir iple sıkıca bağlanır. Düğüm atıldıktan sonra ip kesilmeyip, torbanın konduğu kaptan dışarı taşacak biçimde sarkıtılır. Böylece kolayca kaptan alınıp atılabilir.


Örnek bir baharat torbası tarifi:baharat-torbasi-tarifi-240x360

  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı fesleğen
  • 1 diş sarımsak
  • 1 adet defne yaprağı
  • 5 adet tane karabiber
  • 6 adet maydanoz sapı

Hazırlanışı
Baharatlar, 10×10 cm. boyutunda kesilmiş tülbent içine konulur. Tülbent 4 köşesinden bir araya getirilip ve torba durumunda, boğumundan temiz bir iple sıkıca bağlanır. Hazırladığımız bu baharat torbası, pişirilen yemek tenceresi içine konulur. Yemek piştikten sonra baharat torbası hafif sıkılarak, bir daha kullanılmayacağı için atılır.