DEHB İle Nasıl Baş Edilir?

DEHB tanısı olan çocukların ebeveynlerinin en başta üstesinden gelmesi gereken problem bu durumun kendilerinde oluşturduğu aşırı kaygı ve panik durumudur. Dikkat eksikliği, içinde bulunduğumuz teknoloji çağının çocuklar ve yetişkinler üzerinde oluşturduğu yan etkisidir. Hiperaktivite Bozukluğu da özellikle fast food beslenme alışkanlığı ve apartman dairelerine sıkışmış hayatımızın olumsuz etkisidir diyebilirim. DEHB aslında her çocukta ve yetişkinde az ya da çok görülebilen bir durum. Bazen başımızın üzerinde duran gözlüklerimizi dakikalarca arar dururuz, bazen gözümüzün önündedir aradığımız, çok sonra fark ederiz orada olduğunu. Dediğim gibi DEHB her bireyde az ya da çok bulunur.

DEHB teşhisi konmuş çocuklarda bu durumlar daha fazladır, bundan dolayı anne babaların aşırı kaygıları ve panik durumları problemin çözümünü zorlaştırır. Öncelikle DEHB’in bir özür ya da engel olmadığının bilinmesi gerekir. İnsan beyninde elektriklenmeyi sağlayan nöronların yetersizliği DEHB’ye neden olabilir. Bu nedenle psikiyatristler tedavi için ritalin veya concerta gibi ilaçlar yazar. Bu tarz ilaçların bazı yan etkileri olabilir, fakat bazı bireyler akademik başarıyı ancak ilaçlarla sağlayabilir. Bu ilaçların etkisi de bireyden bireye değişebilir. DEHB olan çocukların beslenmesi çok önemlidir. Fast food tarzı yiyecekler, şeker ve karbonhidrat içeren gıdalar, trans yağ içeren veya doymamış yağ oranı yüksek yiyecekler DEHB olan veya olmayan bütün çocuklarda olumsuz etkiler göstermekte.

DEHB ile baş etmede anne-babalara 5 öneri

DEHB tanısı konan çocukların aileleri için basit ama etkili birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Bir veya birden fazla uzmanla görüşülmeli

Öncelikle bir çocuk psikiyatristi ile görüşmeleri gerekmektedir. Benim tavsiyem bir psikiyatrla yetinmeyip en az iki uzman çocuk psikiyatristi ile görüşmeleridir. Çünkü bazen bir uzmanın fark edemediği bir durumu diğeri fark edebilir veya daha farklı bir yol önerebilir. Eğer ilaç kullanmasına karar verildiyse öncelikli olarak ilacın yan etkileri sorulmalı ve araştırılmalıdır. Bu tür ilaçların bilinenin aksine eğer çocukta başka bir hastalık yoksa fazla bir yan etkisi bulunmadığıdır. Eğer bir yan etki görülürse hemen doktora başvurulmalıdır. İlaç kullanımı genellikle anne babalarda endişe ile karşılanır ama bilinmelidir ki bazı durumlarda ilaç kullanımı elzemdir. Bazı bireyler akademik başarıyı ancak ilaç kullanarak elde edebiliyorlar. Bazı durumlarda ise uzmanlar ilaç kullanımına gerek duymayabiliyorlar. DEHB olan her çocuğun ilaç kullanması gerekmez, bu DEHB’nun derecesiyle ilgili bir durumdur.

Dikkat egzersizleri yaptırılmalı

DEHB teşhisi konmuş çocukları varsa veya öğretmenlerinden ve kendi gözlemlerinden çocuklarında DEHB olduğunu düşünüyorlar ise çocuklarının dikkat düzeylerini ve dikkat süresini arttırıcı, evde kolaylıkla uygulayabilecekleri dikkat egzersizleri yaptırmaları faydalı olacaktır. Bu egzersizlere örnek olarak ev içindeki eşyalardan birini seçerek, yerinin değiştirilmesi veya saklanmasından sonra bu değişikliğin veya saklanan eşyanın çocuğa buldurulması veya 5 ya da 6 nesnenin bir masa üzerinde sıralandıktan ve çocuğun bu sırayı görmesini sağladıktan sonra, o görmeden sıralamanın değiştirilmesi ve çocuktan sıralamayı eski haline getirmesi istenebilir… Üzerinde hayvan, çiçek, sayı vb. resimlerin bulunduğu küçük kart çiftlerini ters olarak masaya yerleştirdikten sonra her seferinde iki kart açarak kartların çiftlerini bulması istenebilir veya tekerleme söyletmek gibi daha sayısını çoğaltabileceğimiz birçok egzersiz dikkat düzeyinin ve süresinin artmasına yardımcı olacaktır.

Fast Food beslenmeden uzak durulmalı

Çocukları Fast Food tarzı beslenmeden uzak tutmak gerekir. Şekerli, karbonhidratlı ve yağlı gıda tüketimleri sınırlandırarak, bunların yerine protein, OMEGA3 (Balık Yağı, Ceviz) ve vitamin içeriği bol olan gıdaların tüketimi sağlamalı. Çünkü şeker ve karbonhidrat çocukta enerji birikimine yola açarken, OMEGA3, protein ve vitaminler beyinde bulunan nöronların elektriklenmesini sağlayarak dikkat düzeyini geliştirmeye yardımcı olur.

Spora yönlendirilmeli

Özellikle hiperaktif sorunu olan çocukların, sportif etkinliklerle içlerindeki enerjiyi boşaltmaları sağlanmalı. Çocuklarımızı apartman hayatındaki sıkışıklıktan kurtarmak adına doğaya dahil olmalarını sağlamak ta DEHB ile baş etmede anne babalara yardımcı olacaktır. Ayrıca çocukların el becerilerini ve dikkat düzeylerini arttırıcı atölye çalışmaları da çok etkili bir yoldur.

Uzman eğitmenlerden destek alınmalı

Bu alanda kendini yetiştirmiş uzman eğitimcilerden de destek ve yardım almalarını tavsiye ederim. DEHB sorunu olan çocukların destek eğitime ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekir.

Kaynak: http://clss.link/1K8W2Nb