Çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesini mi istiyorsunuz?

İnternet, sosyal medya, globalleşme sayesinde gitgide daha da küçülen dünyada ikinci ve hatta üçüncü bir yabancı dil günümüzde insan için en temel ihtiyaç ve buna neredeyse herkes inanıyor. Modern çağın gelecek neslini büyüten annelerin de kafalarındaki en büyük soru çocuklarda ikinci ve hatta üçüncü dil eğitiminin ne zaman başlaması gerektiği.

Hiçbir zaman erken değil

Çocuklara yabancı bir dili öğretmek için hiçbir yaş erken değil aslında. Uzmanların açıklamalarına göre, ilk doğduğu yıldan 8 yaşına kadar çocukların beyinleri sesleri tanımak, dilleri sindirmek, kelimelerin ana dilde nasıl söyleneceğini öğrenmek üzere programlanmış çok kanallı bir yapıya sahip ve bu açıdan çocukların dilleri öğrenme şekli yetişkinlerden tamamen farklı. Çocuklar ikinci bir dili beyinlerinin farklı bir bölümünde depoluyorlar. Nöropsikoloji uzmanları yeni doğan bebeklerin herhangi bir dildeki herhangi bir sesi ve tonlamayı çok rahat öğrenebildiğini ve yeni doğanların insan konuşmasını etrafında duyduğu tüm diğer seslerden ayırt edebildiğini söylüyorlar.

Araştırmalara göre 6 aylık bebekler kendisiyle konuşulan dillere göre farklı algılama haritalarına sahipler. Ancak bu dönem çok da uzun sürmüyor. Ergenlik dönemine yaklaştıkça beyindeki noral bağlantılar gelişimini tamamlıyor. İkinci dilde telaffuz ve bilgi depolama yetenekleri azalıyor ve daha az esnek hale geliyor. Yapılan bilimsel ölçümleme ve araştırmalar ilk dil için oluşan beyin haritasının ikinci dili öğrenmeyi kısıtladığını bu yüzden iki dilin paralel değil de arka arkaya öğrenilmesinin çok daha zor olduğunu ortaya koyuyor. 8-12 yaş arasında çocuklar yabancı dilde duyduğu sesi ayırt edip, o dilin gerçek telaffuzuna uygun olarak söyleyebilme yeteneklerini kaybetmiş oluyorlar.

Eğer evinizde iki dil konuşuluyorsa uzmanlar, çocuğun bir ebeveynle bir dili, diğeriyle diğer dili konuşmasının aynı ebeveynle iki dili birden konuşmasından daha etkili ve öğretici olduğunu savunuyorlar. Çocuk dili ebeveynle ilişkilendiriyor ve daha rahat öğreniyor.

Birden çok dille muhatap olan, çok milliyetli ailelerin çocukları küçük yaşta hem annesinin hem babasının hatta büyükanne veya büyükbabasının farklı dillerde konuştuklarını anlamaya başlıyor. İleri yaşlarda öğrendikleri dil sayısı 7-8’i bulan yetişkinlerin yoğunlukla çok milliyetli ailelerde büyüyen çocuklar olduğu biliniyor. Evinizde iki dil konuşuluyorsa uzmanlar, çocuğun bir ebeveynle bir dili, diğeriyle diğer dili konuşmasının aynı ebeveynle iki dili birden konuşmasından daha etkili ve öğretici olduğunu savunuyorlar. Çocuk dili ebeveynle ilişkilendiriyor ve daha rahat öğreniyor. Eğer bir dili ana diliniz gibi bilmiyor ama çocuğunuzun da o dili öğrenmesini istiyorsanız yapacağınız en iyi şey çocuğunuzun o dili ana dili gibi bilen insanlarla muhatap olmasını sağlamak. Siz de şarkılar, hikaye kitapları, videolar, mobil aplikasyonlar ile çocuğunuzun dilini geliştirmesine katkıda bulunabilirsiniz ama çocuğunuza o dili öğretmeye kalkmamalısınız. Bunun için ana dili farklı olan bakıcılar veya farklı dillerde faaliyet gösteren oyun gruplarını ve okulları bulmak en doğrusu.

Çocuğunuzu cesaretlendirin

Çocuğunuz ikinci bir dili öğrenirken gramer, cümle yapısı gibi detaylara takılmadan sadece çocuğunuzu konuşmak için cesaretlendirmeniz gerekiyor. Soru sorarak değil sürekli tekrarlamak, kelimeleri vücut hareketleri ile ilişkilendirmek ve bundan keyif almak bir çocuğun farklı bir dili öğrenmesindeki en önemli anahtarlar. Şarkı, hikaye, mutfak katılımı gibi aktivitelerle yabancı dille tanışan çocuklar yeni dili daha rahat ve daha zahmetsiz kullanmaya başlıyorlar. Sonuç olarak bu iş tamamen bize kalmış durumda. Ebeveynler olarak çocuğumuzun erken yaşta dil eğitimine başlaması için farklı yollar bulmak ve onun ikinci bir dil öğrenmesini desteklemek tamamen bizim elimizde.

Çift dilli çocuklar, tek dilli çocuklara göre daha başarılı

Küçük yaşta bebek ve çocukları ikinci bir dille muhatap etmek, okul hayatında ve tüm yaşamında çocuğa pek çok avantaj sağlıyor. Araştırmalarda çıkan sonuçlara göre iki dilli çocuklar tek dilli çocuklara göre

  • Standart testlerde daha yüksek puan alıyor
  • Daha erken okumayı öğreniyor
  • Daha iyi problem çözüyor
  • İş dünyasında üstünlük gösteriyor.

Amerika’daki bir okulda (Miami-Dade County Public School) yapılan araştırma da elde edilen sonuçlar bu bulguları kuvvetlendiriyor. Yapılan çalışmada çıkan en önemli sonuç iki dilli çocukların standart testin (Amerikan eğitiminde kullanılan F-Cat – tfe Florida Comprehensive Assesment Test) hem matematik hem de sözel bölümlerinde tek dil konuşan arkadaşlarından ciddi farkla önde olması.

Araştırmada okul eğitmenleri 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden tek dilli ve çok dilli öğrencilerin matematik ve sözel sonuçlarını karşılaştırmışlar. Bir tarafta ana sınıfından beri ikinci dilde de eğitim alan (%60 İngilizce %40 yabancı dilde eğitim) çocuklar, diğer tarafta ana sınıfından beri sadece İngilizce eğitim alan öğrenciler var. İki grubun test sonuçları karşılaştırması aşağıdaki gibi

4. Sınıf Öğrencileri 5. Sınıf Öğrencileri
Tekdilli Çocuklar Çok Dilli çocuklar Tekdilli Çocuklar Çok Dilli çocuklar
Okuma 270 299 280 305
Matematik 284 318 278 301

Çalışma çift dil bilen çocukların 23 ila 34 arasında tek dil bilenlere göre daha yüksek puan aldığını gösteriyor. Eğitimciler gelecek yıllarda yapılacak karşılaştırmaların da benzer sonuçları olacağını düşünüyor.

Eğitmenler iki dil bilen çocuğun matematikte daha başarılı olmasının, daha yüksek seviyede düşünme yetisi geliştirmiş olduğunu gösterdiğine inanıyorlar. Sözel puanların yüksek olmasının ise çocuğun ikinci dili öğrenmek için kullandığı ek zamanın bir sonucu olduğu görüşünde birleşiyorlar. Çünkü ikinci dil öğrenme çocuğun kelime haznesini fazlasıyla geliştiriyor. Bu da çocuğun sadece ikinci öğrendiği dilde değil ilk dili ile ilgili yeteneklerinin de gelişmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra Amerikan üniversite yerleştirme sisteminde kullanılan SAT sınavında da lise döneminde bir başka dil eğitimi de alan çocukların istatiksel olarak daha yüksek puan aldıklarını ortaya koyuyor.

Çift dil bilen çocuklar problem çözmede daha başarılı

Araştırmalar küçük yaşta ikinci dil öğrenen çocukların problem çözmede daha başarılı olduğunu gösteriyor. Bunun açıklaması çift dilli çocukların bir dili konuşurken diğer dili tamamen devre dışı bırakmaları ve konuştukları dile yoğunlaşmaları. Bu sayede, çocuklar bir problem söz konusu olduğunda her şeyi unutarak probleme yoğunlaşabiliyor ve gizli kalmış bilgileri kolaylıkla çekip çıkartabiliyor.

Çift dil bilen çocukların sosyal ilişkileri daha kuvvetli

İkinci bir dil öğrenme çocuğun sosyal gelişiminde de büyük rol oynuyor. Birden fazla dille muhatap olan çocuk aynı zamanda birden fazla kültürle de muhatap olmuş oluyor. Bu da çocukların çevresindekileri kabul etme ve anlama yeteneklerini geliştiriyor. İki dil bilmek tabi ki büyüyüp iş hayatına atıldığında da çocuğa pek çok avantaj sağlıyor. Kariyerlerinde ilerlemeleri ve yüksek maaş almaları mümkün oluyor.

 

Kaynak: http://clss.link/1IiHew0