ÇOCUĞUNUZA ÖDEV ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI

Çocuklarımızın zamanını verimli değerlendirmesini, etkili bir şekilde ders çalışmasını, ödev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmesini bekleriz.

cocugunuza-odev-aliskanligi-kazandirmanin-yollari

Peki bunu nasıl sağlayacağız?
Onların yapmaları gerekenleri üstlenmek yerine öncelikle yol gösteren bir rehber olmayı benimsemeliyiz. Çocuğunuzun ders çalışma alışkanlığını edinebilmesi ve kendi başına verimli çalışabilmesi için, size düşen rehberlik görevini netleştirmede üzerinde duracağımız önerilere gelin bir göz atalım:

Ödevin asıl amacının çocuğun kendisine öğretilmiş olan beceriyi kendi başına tekrarlamasını sağlamak olduğu gerçeğini unutmayın.
Çocuğunuzun ödevlerine ne zaman başlayacağına kesin olarak karar vermesini isteyin, zamanında (birkaç dakika gecikebilir) başladığında onu ödüllendirin.
İlk beş dakika çocuğunuzun yanında oturun, iyi bir başlangıç yaptığından emin olun.
Çocuğunuzun dikkatini ödevine vermesinde, kendisinden isteneni anlamasında ona yardımcı olmaya çalışın.

Yeterli dinlenme araları verdiğinizden emin olun.
Bir saatlik bir sürede hiç ara vermemek yerine, iki saatlik bir ödev yapma süresinde sık sık aralar vermeye çalışın.
Bir çalar saat yardımı ile beş, on dakikalık dinlenme süreleri belirleyin. Çocuğunuz bu aralarda bir şeyler yiyebilir, fiziksel egzersizler ya da yapmaktan hoşlandığı başka şeyleri yapabilir.
Dinlenme aralarını elindeki bitirmesi gereken bölümü bitirdikten sonra vermesini sağlayın, aksi takdirde çocuk araya kadar kalan süreyi hayal kurarak geçirecektir.
Öğrenmede iyi sonuç almanın yolu ise çok çalışmak değil etkin ve yeterli çalışmaktır. Uygulaması çok basit olan bu önerilerle çocuğunuzun daha verimli ders çalışmasını ve başarıya daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Çalışma alanı yeterli ışık almalı ve uygun ısıda olmalı.
Çalışılan yerde çocuğunuz dikkatinin dağılmadığından emin olmalısınız.  Kendisini etkilemediğini söylese de çalışma alanında TV, müzik vb. uyarıcılar olmamalı.
Ders masada çalışılmalı. Çalışırken dikkati çekecek afiş, resim, materyaller vb. çocuğunuzun görüş alanında olmamalı.
Okul dönüşü, okulda o gün öğretilenlerin tekrarı mutlaka yapılmalı. Tekrar yaparken önemli noktaların belirlenmesi ve tekrarın sonunda bu noktaların yeniden gözden geçirilmesi gerekir.
Hafta sonunda, tüm hafta içinde öğrenilenlerin (önemli noktaların) genel tekrarının mutlaka yapılması gerekir.
Birbirine benzeyen ders konuları birbiri ardına çalışılmamalıdır. Arada benzemeyen bir konu yer almalıdır. Örneğin, iki sosyal ders konusu arasında sayısal muhakeme ile ilgili bir konunun çalışılması verimliliği artırır.

Verimli Okuma Nasıl Sağlanır?

Okuma yaparken, mekanik olarak okumadan kaçınılmalıdır. Ne okuduğuna anlamsal açıdan kendini verebilme,  dikkatin artırılması ve bellekte daha fazla bilginin saklanabilmesi verimlilik için oldukça önemlidir.

Okuma bitiminde ana hatların hatırlanıp, yazılması sağlanmalı. Yazılanlar okuma pasajına bakılarak kontrol edilmeli ve unutulan ayrıntıların neler olduğu belirlenmeli.
Unutulan noktaların niteliği kaydedilmeli. (Örneğin, sayısal konular, yer özellikleri, fiziksel nitelikler, renkler vb. nitelikler)

Yazarak Çalışmada Bunlara Dikkat Edin!

Çocuğunuzdan ne yazdığını anlatmasını isteyin
Anlattıklarının ana hatlarını özetlemesini isteyin
Daha sonra ana hatları aktarırken ne gibi ayrıntıları unuttuğunu belirleyin
Çocuğunuzun eksikleri gözden geçirmesine izin verin ve nedenleri üzerinde konuşun

Kaynak: http://clss.link/1HHkc30