Meslek lisesi öğretmenlerine 1 derece hakkı

Meslek lisesi öğretmenlerine 1 derece hakkı

gazi-esef

Üniversiteden “Teknik Öğretmen” ünvanıyla mezun olan Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunları 8/1 yerine 9/1 den öğretmenliğe başlıyor. ESEF mezunu öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına sayısız başvuru yapmalarına rağmen hak ettikleri 1 dereceyi alamadılar.

Sayısı azımsanmayacak Teknoloji ve Tasarım, Bilişim teknolojisi ve eski adıyla Kız Meslek Lisesi branş öğretmeni bu mağduriyeti yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz Ocak ayında Devlet Personel Başkanlığına bir görüş yazısı yazdı. Devlet Personel Başkanlığı da konunun “denklik” sorunu olduğunu Yüksek Öğretim Kurulunun Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin “Teknik Eğitim Fakültesi” ne denk kabul edilmesi durumunda bu öğretmenlere 1 derece verilmesini görüş olarak bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Milli eğitim Bakanlığına yazdığı 10.02.2015 tarih ve 75850160-303.0101/7310 sayılı yazıda “Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi” ile “Teknik Eğitim Fakültesinin” eşdeğer olduğuna karar verdiğini bildirmiştir.
Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu öğretmenlere “bir derece” alma hakkı doğmuştur. Bu hakkın bir an önce elde edilmesi için görev yapılan kuruma bir dilekçeyle başvurulması süreci hızlandıracaktır.

Konuyla ilgili dilekçe örneğini, Devlet Personel Başkanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının yazılarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

dilekce