Windows 8 Ürün Anahtarını Bulma

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Windows 8 yüklü bilgisayar alan kullanıcılar için, yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğim. Yeni bilgisayarınızı kullanırken başınıza gelebilecek aksiliklerde sistemi tekrar kurmak gereği duyabilirsiniz. Ve bu kurulum işleminde Windows’un Orijinal Lisans koduna ihtiyacınız vardır.

Bu yazıda, lisans kodunu nasıl öğreneceksiniz onu anlatacağım. Bu kodu öğrenip mutlaka bir yerlere not edin. İleride ihtiyacınız olacaktır. Yeni satılan bilgisayarlarda lisans kodu bios’ a yazılmaktadır ve siz farklı bir lisans kodu girmeye çalıştığınızda biostaki bu kod ile karşılaştırılarak eşlenmiyorsa farklı lisans kodları kullanamazsınız. Bu yüzden orijinal lisans kodunu mutlaka bilmeniz gerekmektedir.

 

Biosta Yüklü olan bu lisans kodunu öğrenmek için 2 farklı programı kullanabiliriz. Bunlardan birincisi BIOS‘a gömülü ürün anahtarını öğrenmek için ise RWEverything isimli uygulamaya ihtiyacımız var. Uygulamanın 64bit portable sürümünü buraya tıklayarak edinebilirsiniz. Ürün anahtarımızı görebilmek için öncelikle uygulamayı yönetici izinleriyle çalıştırıyoruz:

1-Burada kırmızı ile işaretlenen ACPI butonuna tıklıyoruz, açılan pencereden ise MSDM sekmesine geçiyoruz.

rw1

2-Kırmızı içine alınan alanlarda BIOS‘ta kayıtlı Windows 8 lisans anahtarınız yer alıyor.

rw2

 

Bu anahtarı alıp bir yere not ederseniz tekrar sistem yüklemek istediğinizde kullanabilirsiniz. Yazdığınız lisans kodu bios’unuzda kayıtlı lisans kodu ile eşleştirilecek ve onaylanacaktır.

 

 

2.YOL:

Bilgisayarda yüklü olan Windows‘un ürün anahtarını öğrenmek içinWindows 8 Product Key Viewer adlı bu aracı kullanabilirsiniz. Yanlız bu araç BIOS’taki ürün anahtarını değil, yükleme sırasında kullanılan ürün anahtarını gösteriyor. 1. Yoldaki bulduğunuz ürün anahtarı ile 2. yolda bulduğunuz ürün anahtarının aynı olması gerekiyor. Bu şekilde yüklenen ürün anahtarının orjinal olup olmadığınıda kontrol edebilirsiniz.