Amerika’da Sağlık

amerikada tedavi
amerikada tedavi

Amerika sağlık alanında tartışılmaz bir üstünlüğe sahiptir. Dünyanın en iyi tıp merkezleri ve araştırma kurumları bu ülke de bulunmaktadır. Amerika tıp alanında ki araştırmalar için her yıl milyarlaca dolarlık bütçeler ayırmakta. Amerikada tedavi ilk akla gelen sağlık seçeneğidir. Özellikle kanser ve kalp hastalıklarında Türkiye’den her yıl binlerce hasta Amerika’ya şifa bulma ümidi ile gitmektedir. MD Anderson, Cleveland Clinic gibi gözde tıp merkezleri hastaların ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Amerika’da sağlık hizmetleri sunan Yeni Bir Hayat yurtdışı sağlık merkezi genel müdürü Şevki Akaydın bu ülkede bir çok öncü tedavi yönteminin geliştirildiği ve uygulandığını vurguluyor. Özellikle kanser alanında henüz dünya da yaygınlanmamış, gelişme aşamasındaki tedavi imkanlarını Amerika’da bulmak mümkün. Bundan dolayı da hastalar bu amansız hastalıklarına çare bulmak umuduyla Amerika’ya gidiyorlar.

Amerika’ya sağlık sebebiyle giden bir başka grup ise bebek sahibi olmak isteyen aileler. Türkiye’de tüp bebek merkezleri son derece gelişmiş tedavi yöntemleri uyguluyorlar. Ancak bu tedavi seçenekleri sadece hamile kalma imkanı olan anneler için geçerli. Sağlıklı bir üreme sistemine sahip olan ancak çeşitli tıbbi sebeplerle başarılı bir hamilelik dönemi geçiremeyen anne adaylarının imdadına ise taşıyıcı annelik uygulaması yetişiyor. Taşıyıcı annelik uygulamasında bebeğin anne ve babası değişmiyor. Sadece bebeklerini 9 ay boyunca bir başka bayan taşıyor. Yani bebeğin biyolojik anne ve babası gerçek ailesi. Amerika taşıyıcı annelik konusunda çok katı yasalara sahip ve tüm tıp merkezleri düzenli olarak denetleniyor. Son yıllarda Kıbrıs ve Girit gibi ülkelerde taşıyıcı annelik uygulaması yapılmakta ancak her iki ülkede de yasal boşluklar olmasından dolayı aileler için riskleri bulunuyor. En büyük risk ise gizlilik. Şevki Akaydın Amerika’da ki uygulama da tüm doktor ziyaretlerinde, hastane ve doğum kayıtlarında bebeğin gerçek annesinin isminin geçtiğini vurguluyor. Doğum sertifikasında da bebeğin gerçek anne ve babasının ismi yer alıyor. Hiçbir resmi kayıtta taşıyıcı annenin bilgilerine ulaşmak mümkün olmuyor. Böylece ileride bebeğin taşıyıcı annelik uygulaması ile dünyaya geldiğini öğrenme riski bulunmuyor.

Amerika’nın taşıyıcı annelik için seçilmesinin getirdiği bir diğer avantaj ise Amerikada doğum ile bebeğin Amerikan vatandaşı olması. Böylece ileri de bu ülke de yaşama, yerleşme ve eğitim yapma imkanını elde etmiş oluyor. Elbette vatandaşlık ile birçok ülkeye vizesiz seyahat etme ayrıcalığı da elde ediliyor.