Yurtdisi Dil Okulları

Yurtdışında eğitim denildiğinde ilk akla gelen seçenek dil eğitimi olmaktadır. Özellikle İngilizce dil eğitimi için Türkiye’den İngiltere, Amerika, Malta gibi ülkelere her yıl binlerce öğrenci gitmektedir. Yurtdışı dil okulları seçenekleri arasında özellikle İngiltere başı çekmektedir. Bu ülke de binlerce dil kursu hemen hemen her bütçeye uygun seçenekler sunarak İngilizce eğitimi vermektedir. Londra dünyada ki dil okullarının merkezi kabul edilebilir. Zira dünya da en çok dil kursu bulunan şehir Londra’dır. Bu şehirde binin üzerinde dil eğitim merkezi olduğu belirtilmektedir.

İngiltere Dil Okulları
Yurt Dışı Dil Okulları

Dil okulları da kendi içlerinde büyükler için olan genel veya akademik dil eğitimi sunan okullar, çocuklar için olan yaz okulları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Büyükler için olan okullar 16 yaş ve üzerindeki öğrencileri kabul etmektedir. Bu okullar da İngilizce eğitimi dersler de verilmekte, ders dışında sadece kültürel amaçlı gezi vb aktiviteler organize edilmektedir. Kurslar da genel İngilizce ve yurtdışı üniversite eğitimi düşünen öğrenciler için akademik İngilizce şeklinde iki farklı programla sunulmaktadır.  Akademik program da dersler de İngilizce yazma üzerinde ek dersler sunulmaktadır. Akademik yazımda günlük hayata göre çok daha farklı kalıplar ve kurallar uygulanmaktadır. Bu sebepten üniversite eğitiminde öğrencinin tez vb alanlar da yazı yazabilmek için İngilizce’ye hakim olması son derece önemlidir. Ayrıca akademik İngilizce kurslarında IELTS ve TOEFL benzeri sınavlara da hazırlanma esas alınmaktadır.

Yurtdışı yaz okulları ise 16 yaşından daha küçük olan öğrenciler için dil eğitimi programları sunmaktadır. Bu programların büyükler için olanlardan en büyük farkı İngilizce’nin çeşitli aktiviteler eşliğinde öğrencilere öğretilmesidir. Yoğun bir gramer eğitimi yerine daha konuşma ağırlıklı ders programı hazırlanmakta böylece öğrencilerin sıkılmadan keyif alarak okula gitmeleri hedeflenmektedir. Genelde sabah sınıfta ders verilmekte, öğleden sonra ise öğrenciler eğlenceli sosyal aktivitelere götrülmektedir. Bu aktivitelere örnek olarak tiyatro seyretme, su parklarına geziler, basketbol, futbol gibi spor müsabakaları örnek gösterilebilir. Amaç öğrencilerin birbirleri ile sınıf dışında günlük hayat içinde İngilizce konuşmalarını sağlamaktır. Böylece daha doğal şekilde İngilizce öğrenmeleri amaçlanır.  Tüm aktiviteler rehber öğretmen gözetiminde yapılmakta böylece özellikle küçük yaşta olan öğrencilerin güvenliği de sağlanmaktadır. Öğrenciler için 8 yaşından 16 yaşına kadar eğitim veren yaz okulları bulunmaktadır. Özellikle Malta güzel iklimi ve Akdeniz’de yer almasından dolayı öğrenciler tarafından daha çok tercih edilen bir lokasyondur. Burada aktiviteler daha çok plaj, deniz ve su sporları ağırlıklı olarak planlanır. Bir diğer popüler lokasyon olan İngiltere’de ise kültürel geziler daha ön plana çıkmaktadır.

Bu yazıda yer alan bilgiler için Yeni Bir Hayat yurtdışı eğitim merkezine ait www.yenibirhayat.com.tr sitesi kaynak olarak kullanılmıştır.