MEYVE SUYU, KOLA, EKMEK GÖBEĞİ KALP KRİZİ NEDENİDİR

Doğal karbonhidrat, köy tereyağı ve doğal protein yenecek. Doğal protein, doğal yağ ve doğal karbonhidrat en çok çekirdeklerde, tohumlarda bulunur. Fındık, fıstık badem, ceviz mineral deposudur. Yıllarca fındık-fıstık yemedik. Çünkü yağı çok fazla dediler. Oysa yağı çok önemli. Omega-3 var içinde. Yumurta yenmesi lazım. Yumurta yiyin dedikçe kıyametler koptu. ‘Kolesterolü yükseltir, aman ölürsünüz’ dediler. Bilimsel çalışmalar gösterdi ki haftada bir iki tane yumurta yiyen, haftada beş tane, haftada 24 tane yiyen karşılaştırılmıştır, kolesterollerinde hiçbir fark yoktur. İşlem görmemiş bütün proteinleri rahatlıkla yiyebilirsiniz. Meyve suyu, kola, ekmek göbeği kalp krizi nedenidir.

Sağlıklı bir vücuda girmemesi gereken yiyeceklerin başında ‘en tatlı zehir’ olarak kabul edilen, şekerler gelmektedir. Her türlü şeker, bal ve pekmezin glisemik indeksi çok yüksek olup, 100′dür.

Ülkemizde çok sevilen, en ucuz olan ve en fazla tüketilen içecek çaydır. Gün boyu 8-10 bardak çay içen bir kişinin, her çay bardağına iki kesme şeker attığını düşünelim. Bu kişinin kan şeker ve insülini bütün gün yükselip inecektir ya da hep yüksek kalacaktır. Tabii gün içinde üç öğün yemeğini, ara öğünleri de tüketeceğini düşünecek olursak, o kişinin kan şeker ve insülin değerleri daima yüksek olacaktır.

Şeker (diyabet) hastası olmayan normal kişilerde dahi, kan şekerinin (kısa bir süre yüksek kalmasının bile) serbest oksijen radikallerinin yapımını artırdığından dolayı, insülin ve leptin direncini artırarak vücutta tahribat yaptığı gösterilmiştir.

TUZAKLARA DİKKAT! ÖZELLİKLE ANALARA SESLENİYORUM: Okuyup uygulasınlar ve de o güzel akıllarını kullansınlar!

Paketlenmiş hiç bir yiyecek hakiki besleyici, büyütücü besin içermez. Analar artık bunu iyi bilsinler. Bir paketin üzerinde, içindekileri içeren onlarca madde ismi yazılmış ise eğer, bilsinlerki o maddelerin hepsi, kimyasaldır, boyadır, soya proteini lechitindir, früktoz şekeridir. Mısır şurubu şekeridir, en zararlı nişastalardır. Bütün bu doğal olmayan her türlü kimyasallar körpecik bedenlerde gelişmekte olan hücreleri, hormon ve enzimleri alt üst etmektedir.

Son kitabım olan Diyetlerdeki Tuzaklarda açık seçik detaylı bir şekilde anlatıyorum ve de hangi hastalıklara neden olduklarını bilimsel kanıtlar vererek açıklıyorum.

Doğal ürünler ve mevsiminde yenecek ürünlere ARZ-TALEP yaratma konusunda NELER YAPABİLİRİZ?

# Doğal Köy Yumurtası, özgür dolaşan tavuk ve yumurtası talep etmek;
# Mevsim sebzeleri ve meyveleri talep etmek;
# Kabuklu Ceviz satın alırken Elazığ mı, Tokat mı, Malatya mı, Kırklareli mi diye…Ceviz nereden sorusunu sormak;
# Semt pazarlarını kullanmak, pazarcı esnafıyla dostluk kurmak;
# Pazarda markette manavda kasapta bakkalda ‘doğal ve yöresel olanı’ talep etmek;
# Son moda konseptler “Doğal ürün-Yöresel ürün pazarı” adıyla işin cılkını çıkartanlara karşı uyanık olmak;
# Bakkalı, manavı, kasabı korumak;

Talep ve arzın daha da genişlemesi ve de yayılması için, üretenlerin talebi karşılamaya mecbur kalacakları yarınlar için, ARZ TALEP diyoruz!