Android Uygulama Geliştirme-Google App Inventor Kullanımı

Her gün ortalama 500.000 android işletim sistemi içeren cihaz piyasaya çıkıyor. Bu küçük yeşil yaratıklar gün geçtikçe, dünyamızı biraz daha fazla istila ediyor. Peki android nedir? Android Google tarafından geliştirlen bir mobil işletim sistemidir. Cep telefonlarında ve tabletlerde çok sık kullanılmaktadır.  “Peki bizi neden bu kadar çok ilgilendiriyor ?” sorusuna bir cevap verecek olursak;

Cep telefonlarımız hayatımızın bir parçası olduğundan beri, bu cihazları daha fonksiyonel hale getirebilmek, kendi yapmış olduğumuz donanımlarla haberleştirebilmek, hazırlamış olduğumuz sistemleri cep telefonumuzdan kontrol edebilmek, cep telefonumuz üzerinde hazır olarak bulunan donanımları kullanarak uygulamalar geliştirebilmek , eminim bir çoğumuzun hayali olmuştur. (En azından benim) Android işletim sistemi ile uygulama geliştirmek ise bundan bir kaç ay önce  App Inventor ile karşılaşmam ile mümkün hale geldi. App Inventor Google tarafından geliştirilen ve şu anda MIT (Massachusetts Institute of Technology) ‘e devredilen web tabanlı bir android programlama aracı. Fakat bu araçta kod yazmak yok. Evet yanlış duymadınız kod yazmıyoruz. Sadece puzzle tarzı blokları birleştirerek programlarımızı oluşturuyoruz. Bu yüzden herhangi bir programlama dili bilmeden uygulama geliştirebilmek mümkün oluyor.

Adım Adım App Inventor Kullanımı

1-http://appinventor.mit.edu/explore/ adresine giriş yapıyorsunuz. Sistemi kullanmak için gmail adresinizin olması gerekiyor. Eğer gmail adresiniz yok ise gmail.com adresine girip yeni bir hesap açabilirsiniz. http://appinventor.mit.edu/explore/ai2/tutorials.html adresinden örnek uygulamarı inceleyebilir, adım adım nasıl yapıldıklarını görebilirsiniz.

2-Ana Sayfada Create düğmesine tıklayarak uygulama ekranına ulaşabilirsiniz. Sizden giriş için gmail kullanıcı adı ve şifresini soracaktır.

giris

 

3-Giriş yaptıktan  sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

anaekran

 

Giriş yaptıktan sonra Project menüsüne tıkladığınızda açılan seçeneklerden Start New Project ten yeni bir proje açabilirsiniz.

proje

 

My Project =Projelerinize Ulaşabilirsiniz.

Start New Project= Yeni proje açabilirsiniz.

Import project (aia) from my computer= İnternette indirdiğiniz diğer projeleri yükleyip çalıştırabileceğiniz seçenek. http://appinventor.mit.edu/explore/ai2/tutorials.html adresinden örnek projelere  tıklayarak aia uzantılı proje kodlarınızı bilgisayarına yükleyip,Import project (aia) from my computer seçeneğinden ekleyerek tasarımına ve kaynak kod larına ulaşabilir, Uygulamaları geliştirebilirsiniz.

4-Start New Project seçeneğine tıkladıktan sonra yeni proje geliştirme ekranına ulaşabilirsiniz.

sol

Yukarıdaki ekranında soldaki nesneleri kullanarak programınızın tasarımını gerçekleştirebilrisiniz.

sag

 

Yukarıdaki ekranda tasarım ekranında eklediğini nesnelere ait özelliklerine sağ kısımdan erişip değiştirebilirsiniz.

5-Tasarım aşaması bittikten sonra üstteki ekrannın sağ kısmında yer alan Blocks düğmesine tıklayarak puzzle tarzı kodlama işlemine geçebilirsiniz.

kodekrani

Yukarıdaki kod ekranında sol kısımda tasarım ekranında eklediğiniz nesneleri tıkladığınızda nesnelere ait kullanabileceğiniz kontrollere ulaşabilirsiniz. Bu kontrolleri sürükle bırak ile kod ekranına alabilirsiniz. Resimdeki örnekte button kontrolüne tıklandığında label etiketinin text ‘ine  Textbox1 kontrolünün text i aktarılmıştır.

6-Kodlama ve tasarım işlemi bittikten sonra uygulamayı test etmek için 2 yolunuz var.

a)Bilgisayarınızda test etmek: http://appinv.us/aisetup_windows adresinden yaklaşık olarak 101 mb olan emulator programını indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra Connect menüsünden Emulator seçeneğine tıklayarak hazırladığınız programı android cihazına gerek kalmadan bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.

bilgisayar

 

b) Android Uyumlu Bir Cihazda Test Etmek: Eğer uygulamanızı adnroid uyumlu cep telefonu tablette test etmek isterseniz, Google play store dan MIT AI2 Companion isimli https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.appinventor.aicompanion3 adresindeki uygulamayı cihazınıza yüklemeni gerekmektedir. Veya http://qyv.me/xAI2cf34 adresinden apk uzantılı programın dosyasını bilgisayarınıza yükleyip bilgisayarınızdan cihazınıza kurabilirsiniz. Programı android cihazınıza kurduktan sonra programı açın. Yaptığınız uygulama ekranında Connect menüsünden “All Companion” seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekrandaki kodu veya kare kodu Cep telefonunuza veya tabletinize kurduğunuz MIT AI2 Companion isimli uygulama ile okutun.

play

 

6-Bu iki seçenekten birisini kullanarak uygulamayı test edebilirsiniz. Tasarım ekranında ve kodlama ekranında yaptığınız değişiklikler otomatik olarak test ekranına yansıyacaktır. Bir sonraki derste örnek bir projeyi adım adım gerçekleştireceğiz. Sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.