App Inventor İle Herkes Android’e Uygulama Geliştirebilecek

Google, özel bir yazılım bilgisi gerektirmeden herkesin kolaylıkla Android mobil işletim sistemi için uygulama geliştirmesine olanak sağlayan App Inventor tüm  kullanıcılara açtı. Yaklaşık 3 yıldır geliştirilmekte olan App Inventor için Google’ın öncelikli olarak hedeflediği kullanıcı kitlesi ise ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler.

Bununla beraber uygulama geliştirmeyi son derece kolaylaştıran bu aracın diğer bir faydası ise Android’in açık ara geride kaldığı uygulama sayısı rekabetinde iPhone’a yetişebilmek için Google’a önemli bir fırsat sunuyor olması.

Karmaşık yazılım dilleri öğrenmeye geçmeden önce gençlerin yazılım algoritmalarını tanıma fırsatı sunması açısından oldukça faydalı olabilecek App Inventor ile ilgili en büyük eleştiri, bu uygulamanın çok fazla sayıda işe yaramaz uygulama üretilmesine yol açacağı ve App Marketi çöp uygulamalar cennetine çevireceği yönünde.

app1

Google’da App Inventor projesinde görev alan ve M.I.T.’de de araştırmalarını sürdüren bilim adamı Harold Abelson: “Amaç insanların bu mobil dünyada sadece tüketici değil, üretici de olabilmesini sağlamak” diyor. Bu açıdan bakıldığında insanların tam olarak kendi özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygulamalar geliştirmesinin bu kadar basitleştirilmesi de önemli bir fırsat.

Örneğin App Inventor ile bir öğrencinin geliştirdiği uygulama etkinleştirildiğinde her 15 dakikada bir, özel bir listeye eklendiği cep telefonu numaralarına nerede olduğunu otomatik olarak mesaj atması sağlıyor. Böyle bir uygulamanın sadece birkaç dakika içerisinde geliştirilebilir olması, App Inventor’ın işleri ne kadar kolaylaştırdığının bir örneği.

Diğer bir uygulama ise bir hastanede görevli hemşire tarafından geliştirilmiş ve Android’li bir cep telefonu kullanan bir hastanın düştüğü anda otomatik olarak acil bir uyarı mesajının belirli kişilere gönderilmesini sağlıyor. Cihazın ivmeölçer özelliğinden faydalanan bu uygulama yine dakikalar içerisinde hazırlanabilmiş.

 

app2

Ancak geliştirmek istediğiniz uygulama bu örneklerden daha karmaşıksa, App Inventor ile işiniz birkaç dakikada bitmeyebilir. Çünkü daha karmaşık uygulamalar geliştirmek için daha gelişmiş algoritmalar hazırlamak ve bunları uygulayacak ek bilgileri gerekebiliyor. Tech Crunch’ta App Inventor’ı inceleyen Jason Kincaid ortalama kullanıcıların bu aracı kullanmak için özellikle başlangıçta biraz zorlanabileceklerinden bahsediyor.

Hangi açıdan bakarsanız bakın App Inventor, mobil cihazlar açısından önemli bir uygulama. Faydaları mı yoksa dezavantajları mı daha öne çıkacak zaman içinde görebileceğiz. App inventor hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://beta.appinventor.mit.edu/about/ adresini kullanabilirsiniz.

 

App Inventor ile Uygulama Geliştirme Basamakları:

1- İlk olarak http://dl.google.com/dl/appinventor/installers/windows/appinventor_setup_installer_v_1_2.exe adresinden yaklaşık 90 mb dosyayı indirek bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

2- Bu adresten   gmail hesabınız ile oturum açıyorsunuz.

3-Oturum açtıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

app3

My Project menüsünden projelerinize ulaşabilir isterseniz New Düğmesine tıklayarak yeni proje açabilirsiniz.

4-Projenize bir isim verdikten sonra projeyi tasarlamaya başlayabilirsiniz.  Tasarım yaptıktan sonra kodlamaya geçmek için aşağıdaki ekrandan “Open The Blog Editör” linkine tıklıyoruz.

app4

5-Open The Blog Editör linkine tıkladığınızda bilgisayarınıza bir dosya yüklüyor. Kaydet veya Aç dediğinizde biljisayarınızdaki program devreye giriyor ve java kullanılarak puzzle tarzında kodlama ekranı karşınıza geliyor. Aşağıda kodlama ekranından bir örnek görebilirsiniz. Dikkat ederseniz hiç bir kod yazılmadan sol daki kontrollar forma eklenerek puzzle tarzında kodlama yapılıyor.

app5

6-Kodlama ekranında tasarladığınız projeyi kodlama ekranının sağındaki linki kullanarak  android emulatör ile özinlemesini yapabilirsiniz.

7-Projeniz bittikten sonra http://beta.appinventor.mit.edu/ adresindeki proje dizayn ekranının sağındaki “Packege For Phone” linkine tıklayıp açılan alt menüden projenizin apk dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Aşağıdaki adresten adım adım böcek yakalama oyununu hazırlayabilirsiniz. Kolay Gelsin.

http://www.canererden.com/app-inventor/app-inventor-ile-bocek-yakalama-oyunu-anroid-icin-oyun-yapma/

 

8-Yapmış olduğunuz uygulamaları android markette yayınlamak için yaklaşık 25 $ bir ücret ödeyerek yayıncı oluyorsunuz ve bu ücretten sonra istediğiniz kadar uygulamayı android markete yükleyebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.