Tinkerbell Fairy Tale Dress Up HD Oyunu

İngilizce olan bu uygulama, Tab Tale Ltd. tarafından hazırlanmış etkileşimli bir kitap uygulaması olarak karşımıza çıksa da, aslında bir kitap-oyun seti olarak kurgulanmış. Kitap içerisinde hikayenin anlatılmasının yanısıra, sayı sayma, eşleştirme, eksik parçayı tamamlama, sayfada saklanmış nesneyi bulma, bebeklere elbise giydirme gibi pek çok oyun yer alıyor. Tab Tale Books serisinde çok sayıda etkileşimli kitap bulunuyor ve bu kitaplar Wizard of Oz (Oz büyücüsü), Jack and the beanstalk (Jack ve Fasulye Sırığı), The Wonderful Adventures of Nils (Uçan kaz), Princess and the Pea (Prenses ve Bezelye Tanesi), Cindrella gibi tanıdık ve popüler hikayeleri -bazen de değiştirilmiş halini- içeriyor. Bu ücretsiz (ama maalesef reklamlı) kitapların herbirini ayrı ayrı indirmeniz gerekiyor.Reklamsız isterseniz $0.99 ödeyerek satın almanız gerekiyor.

Uygun yaş aralığı: 3-8 yaş

Desteklediği platformlar: iPhone, iPod touch, iPad

Fiyat: Ücretsiz (reklamsız $0.99)

Kategori: Kitap-Oyun

Versiyon: 1.8

Beğendiğimiz Özellikler: Bu uygulamaya bir interaktif kitap olmasının yanısıra aslında bir peri giydirme oyunu da diyebiliriz. Hikaye Tinkerbell adlı bir peri bebeğin büyümesini ve bir peri olmasını anlatıyor. Sayfa içindeki nesnelere dokunduğunuzda bir çok sürprizle karşılaşıyorsunuz. İsterseniz hikayeyi otomatik dinleyebiliyor, isterseniz kendi sesinizle kayıt yapabiliyorsunuz. Grafik, müzik, efektler güzel. İlk sayfada müzik kontrolleri, kendim okurum/bana oku seçeneklerinin yanısıra her sayfada hikayenin yazılarını görme/görmeme, otomatik seslendirmeyi durdurma/başlatma kayıt yapma, anlatımda kendi sesinizi kullanma gibi özellikler mevcut.

 

Beğenmediğimiz Özellikler: Bu kitabın her sayfası fazlasıyla dolu. Grafikler güzel olsa da karşınıza çıkan görsel malzeme çok yoğun. Bir de ücretsiz-reklamlı versiyonunu indirdiyseniz alttaki reklamların da bu görsel karmaşıklığı arttırdığını söyleyebiliriz. Neredeyse her sayfada yer alan aktiviteler kitap okuma sürecini bizce baltalıyor. Her sayfada hikayenin kelimelerini görme/görmeme seçeneğinin olması kullanıcıya grafikleri tam olarak görme imkanı tanıyor ve sayfayla ilgili oyunlarda daha güzel bir sayfa düzeni sağlıyor. Ancak bu uygulamanın başına çocuğunuzu kitap dinlesin ve dinlerken de kelimeleri görsün isteği ile oturttuğunuzda çocuklar genel olarak bütün grafikleri görmek istedikleri için kelimeleri kapatma eğiliminde oluyorlar. Bu özellik keşke kilitlenebiliyor olsaydı ya da sayfa düzeni içinde kelimeler de grafiklerin parçası olabilseydi diye aklımızdan geçirdik. Otomatik seslendirmede kelimelerin kırmızı ile işaretlenmesi özelliği, burada okunan cümlenin kırmızıyla işaretlenmesi olarak uygulanmış. Kelimelerin tek tek kırmızı ile işaretleniyor olmasını çocukların okuma-yazma öğrenme sürecini destekleyen bir özellik olduğu için daha çok tercih ediyoruz.

Son sözümüz: Mutlaka bakın diyoruz. Periler ilginizi çekmiyor olsa da bu seride herkesin beğenisine göre bir uygulama mutlaka bulursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.