İşte Öğretmenlerin Alan Sınavının ayrıntıları

İşte yaklaşık 300 bin öğretmen adayını ilgilendiren yeni düzenlemenin ayrıntıları.


2013 KPSS’DE UYGULANACAK


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla başlatılan çalışma  sonuçlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM Başkanlığı yetkilileri  tarafından hazırlanan çalışmaya göre; KPSS öğretmenlik sınavında,  öğretmen adaylarına mezun olduğu branş ile ilgili sorular da sorulacak.  Alan sınavının 2013 KPSS öğretmenlik sınavında uygulanması bekleniyor.  Öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak  atanabilmek için, KPSS öğretmenlik sınavında genel kültür, genel yetenek  ve eğitim bilimleri konularından sınava giriyordu.

SINAV AĞIRLIĞININ YÜZDELİK DAĞILIMI
Yeni düzenleme ile öğretmen adayları; genel kültür, genel yetenek,  eğitim bilimleri ve branşlarıyla ilgili sınava tabi olacak. Sınavın  ağırlığı ise yüzde 20 genel kültür, yüzde 20 genel yetenek, yüzde 30  eğitim bilimleri, yüzde 30 alan sınavı şeklinde gerçekleşecek.  İngilizce, matematik, sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenliği gibi 16  branşta alan sınavı yapılacak. 2013 KPSS öğretmenlik alan sınavının 13  Temmuz’da yapılması planlanıyor. Sınav takvimi ÖSYM tarafından internet  sitesine konulacak.
15- 16 BRANŞTA YAPILACAK
ÖSYM Başkanı Ali Demir, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Sayın  Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme  stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı.  Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda  karşılıklı olarak konuştuk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç  duyduğu 15-16 alanda alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel  kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra, bir alanın nasıl  öğretileceğine dair ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız.  Yani bir matematik öğretmeni, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği  konusunda da sorulara maruz kalacak.”

Takvim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.