Diş Sızlamasını Dikkate Alın!

Birçoğumuzun başına gelen ve pek de önemsemediğimiz “diş sızlamaları”, aslında “diş hassasiyeti” denen ve önemsenmesi gereken bir hastalığın habercisi. Kendini diş sızlaması şeklinde belli eden “diş hassasiyeti”, sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi yiyecek ve içeceklerin neden olabileceği bir rahatsızlık. Kişilerin ekşi ve tatlı yiyememesine, yaz aylarında dahi soğuk içecekler içememesine sebep olan bu rahatsızlık, kendini basit ağrılarlagösterdiği gibi ileride önemli sorunlara neden olabiliyor. Diş hassasiyetini önlemenin en ideal yolu, sensitive (hassas) diş macunları ve ekstra yumuşak diş fırçalar kullanmaktan geçiyor.


Mine Tabakası Çatlıyor…
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Serdar Çintan, diş hassasiyetinin sebepleri arasında çeşitli nedenlerle meydana gelen diş eti çekilmeleri, diş üzerindeki plaklar ve dişeti iltihapları, asitli yiyecekler, diş beyazlatma ürünleri, stres nedeniyle dişlerin sıkılması, dişin çok sert fırça ve hareketlerle fırçalanması, ağız hijyenine önem verilmemesi, hamileliğe bağlı olarak sık istifra edenlerde kusmadan sonra ağza mide asidi gelmesinin yer aldığını belirtiyor.Diş hassasiyeti sonucu ortaya çıkan sızlama şikâyetini önlemek için özel macunlar, fırçalar ve gargaralar kullanılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Serdar Çintan,
“Piyasada sensitive olarak adlandırılan diş macunları ve gargaralar var. Bunların içinde bulunan maddeler dentin kanallarını tıkayarak yiyecek ve içeceklerin diş sinirlerine ulaşmasını engelliyor. Türk Periodontoloji Derneği diş hassasiyeti çeken hastalara sensitive diş macunu ve ekstra yumuşak diş fırçaları kullanmalarını öneriyor. Etkili sonuç alınması için sürekli kullanımın çok önemli” diye konuşuyor. Prof. Dr. Serdar Çintan’ın verdiği bilgilere göre, diş hassasiyetini önlemek için;
• Hassas dişlere uygun sensitive diş macunu ve yumuşak diş fırçalarını tercih edin. • Ağzınızı fluoridli gargaralarla çalkalamaya kendinizi alıştırın. • Ağız hijyenine önem verin. • Asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. • Diş gıcırdatma rahatsızlığınız varsa tedavi ettirin.
Diş Çürüğü Ağrılarıyla Karıştırmayın!
Diş sızlaması veya dentin hassasiyeti dişin ağız içinde görülen parlak mine tabakasının aşınması veya hastalık sonucu doku kaybı nedeniyle altında bulunan dentin tabakasının açığa çıkmasıyla meydana gelen kısa, keskin ağrı olarak tanımlanabilir. Bu ağrının diş çürüğü sonucu oluşan ağrıdan ayırt edilmesi önemlidir.
Diş Hassasiyetine Sık Rastlanır mı?
Toplumda dentin hassasiyeti şikâyetinin yüzde 4-57 arasında değişen bir oranda görüldüğü belirtiliyor. Bu oran periodontal hastalığa sahip, yani dişeti hastalığı olan bireylerde yüzde 60-98’lere kadar çıkıyor. Diş hassasiyet şikâyeti daha çok 30-40 yaş civarı bireylerde oluşmakla birlikte her yaşta görülebiliyor. Tüm dişler bu rahatsızlıktan etkilenebilir, ancak en sık hassasiyet şikâyetine küçük azı ve kanin, yani köpek dişlerinde rastlanıyor.
Diş Hassasiyeti Neden Meydana Geliyor?
Günümüz araştırmalarında bu şikâyetin özellikle;
• Asitli yiyeceklerden zengin diyetle beslenme, • Sert cisimle dişlere müdahale edilmesi gibi bazı olumsuz alışkanlıklar, • Kötü ağız bakımı, • Yanlış diş fırçalama tekniklerinin kullanılması ve • Diş beyazlatma uygulamalarının çok sık yapılması ile giderek arttığı bildiriliyor.
Dentin Dokusu Nasıl Açığa Çıkıyor?
Dentin dokusunun açığa çıkması dişin mine/dentin dokularıyla dişeti dokusunun fiziksel veya kimyasal nedenlerle kaybedildiği durumlarda gerçekleşir.Bu durumlara örnek olarak;
• Asit teması ile gerçekleşen erozyon yani bir nevi aşınma • Diş sıkma sonucu dişte madde kaybı oluşumu olarak tanımlanan atrizyon, • Bazı kimyasal diş beyazlatma uygulamaları, • Yaşlanma, • Bazı genetik yani kalıtsal durumlar, • İltihapsal olmayan dişeti çekilmeleri, • Periodontal hastalıklar yani dişeti hastalıkları sayılabilir.
Diş Hassasiyetini Önlemek İçin…
Diş hassasiyetinin önlenmesinde farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu tedavi yöntemleri açığa çıkmış dentin kanalcıklarının tıkanması veya dişin canlı ve damar ve sinirleri içeren dokusu pulpadan gelen sinir uyarılarının bloke edilmesini amaçlar. Bu amaca yönelik olarak kullanılan kimyasal ürünlerden;
• Potasyum sitrat sinirlerin desensitizasyonunu yani duyarlılığın kaybolmasını sağlarken, • Stannoz fluorid, sodyum fluorid, potasyum oksalat, stronsiyum veya potasyum tuzları, dentin-bonding ajanları ise dentin kanallarının tıkanması yoluyla hassasiyet şikâyetini gidermektedirler.
Nasıl Tedavi Edilir?
Dentin hassasiyeti tedavisi iki şekilde yapılabilir • Bunlardan birincisi bireylerin evlerinde içinde hassasiyet giderici ajanlar yani maddeler bulunan ve tüketiciye sunulmuş olan sensitive diş macunları ve ağız gargaralarının kullanımları ile yaptıkları uygulama, • Diğeri ise diş hekimi muayenehanesinde yapılan profesyonel uygulamadır. Her iki uygulama ile de hem dentin kanallarının tıkanması ile sinir uyaranının engellenmesi hem de sinir cevabının engellenmesi yoluyla dentin hassasiyeti şikâyetinin azaltılabildiği bildirilmiştir. Evde yapılan uygulama daha kolay ve ucuz bir yöntem olmasının yanı sıra ağızda dentin hassasiyetine sahip pek çok dişte aynı anda şikâyeti gidermesi açısından avantajlıdır.
Hassasiyet Giderici Diş Macunlarının Kullanımı
İçinde hassasiyet giderici ajan bulunan diş macunları sensitive diş fırçaları ile uygulanmalı, parmak ile uygulama tercih edilmemelidir. Bu macunlardan özellikle fluorid içerikli olanların kullanımı sonrası ağzın suyla yıkanmasından kaçınılmalıdır. Bu şekilde etki süresi de daha uzun olacaktır.
Dentin Hassasiyeti Nasıl Önlenir?
Dentin hassasiyetinin önlenmesinde birinci adım şikâyetin hangi etkene bağlı olarak geliştiğinin değerlendirilmesi ve etkenin ortadan kaldırılmasıdır.
• Örneğin ağız içi asit oranının yüksek olduğu durumlar, yani tükürüğün asidik olması veya özellikle gebelikte artan reflü şikayeti gibi nedenler veya asitlerin diyetle çok fazla alınması önemli hassasiyet etkenidir. • Bunun dışında da sert ve uygun olmayan, dünya standartları dışında diş fırçası kullanımı ile oluşan travma gibi hazırlayıcı faktörler değerlendirilmelidir. • İçinde fazla miktarda aşındırıcı madde bulunan diş macunları ile fırçalama da yine dentin kanallarını açığa çıkaracaktır. • Özellikle asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden sonra diş fırçalama için birkaç saat beklenmesi asit ve abrazyonun birleşik etkilerini azaltacaktır.

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan dişlerimizle ilgili son derece mühim bir kampanyaya katıldım. Kampanyanın adı “ Sızlamasız Kahve Keyfi”.

Biliyorsunuz, sindirimin ilk başladığı organımız olan dişlerimize en iyi şekilde bakmak zorundayız. Özellikle hassas dişlere sahip olanlarımız, basit bir kahve keyfinin tadını bile rahat çıkarmak için, bu konuda profesyonel ürünlere ihtiyaç duyuyor. Colgate yıllardır bu konuyla ilgili kaliteli ve klinik olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler üreten, herkesin yakından tanıdığı, konusunda dünya lideri bir firma.

Colgate’in hassas dişler için ürettiği ve piyasadaki muadillerinden çok daha etkili olan; araştırmalara göre deneyen her 10 kişiden 9’unun tercih ettiği “Hassas Dişlere Profesyonel Çözüm” isimli ürünü eminim  ki siz de tanıyorsunuz. Colgate bu ürünü şimdi “Diş Minesi Onarım” özelliğiyle birlikte çok daha güçlü olarak kullanıma sunuyor. Bu ürün dişinizdeki sızlamayı  anında kesip uzun süre koruma sağlarken, mineleri onarıcı özelliğiyle dişlerin çevresine adeta bir kalkan kurup ağrıların tekrarlamasını önlüyor.
Sizde Colgate’in bu müthiş ürününü kullanıp sızlamasız kahve keyifleri,dondurma partileri yapabilirsiniz. Ve arkadaşlarınıza tanıdıklarınıza bu ürünü önererek diş hassasiyeti çeken insanların daha kaliteli, ağrı sızıdan uzak, istediklerini yiyip içebilecek şekilde yaşayabilecekleri bir hayata kavuşmalarında onlara yardımcı olabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.