Ücretsiz Microsoft Eğitimleri www.acikakademi.com

Arkadaşlar bilişimciler için veya kendini programlamaya adayan kişiler için Microsoft Türkiye ve Garanti Bankası işbirliğinde açılan ve desteklenen www.acikakademi.com sitesinden bahsetmek istiyorum. Mutlaka görmeniz gereken bir site. Siteye hotmail hesabı facebook hesabı veya yeni üyelik yaparak giriş yapabiliyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra size seviye belirleme sınavı yapıyor. Sınavdan geçmek için en az 70 almanız gerekiyor. Aday yazılımcı,Çırak yazılımcı, Yazılımcı, Usta Yazılımcı ve Üstad Yazılımcı seviyeleri var. Dersleri takip ettikçe ve sınavlarda başarılı olduğunuz sürece seviye atlıyorsunuz. Bütün dersleri tamaladığınızda Microfost Sertifikasına sahip olabiliyorsunuz.

Çok güzel bir kaynak kütüphanesi var. Programlama ile ilgili pdf dosyalarına çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Forumu var. Siteye  üye olan diğer kişiler ile mesajlaşabilir soru sorabilir veya sorulara cevap verebilirsiniz. Bütün bu aktivitelerden (sorulara verdiğiniz cevaplardan) puan kazanıyorsunuz. 

Sanal sınıflar var. Bu sanal sınıflara kaydınızı yaptırarak online derslere katılabiliyorsunuz.

Yakın yakın bir gelecekte bu sitedeki dersleri takip etmeyi Milli Eğitim Bakanlığı bilişim öğretmenleri için zorunlu hale getirebilir:)) Benden söylemesi…

Aşağıda bilişimakademi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

1. Açık Akademi neyi hedefliyor?

          Açık Akademi, Microsoft Türkiye’nin “yeni ol, önde ol” felsefesinden hareketle
• bilişim sektörünün hatırı sayılır bir iş gücüne ulaşmasını, güçlenmesini,
• hangi yaştan olursa olsun ülkemiz insanının yeniliklerle daha ileride olmasını,
• katılımcılara yazılım alanına giriş sağlamayı, onları en yeni bilgilerle buluşturmayı ve daha ileri eğitimlere hazırlamayı hedefliyor.
Bu amaca yönelik olarak, Açık Akademi’deki eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcılar bir katılım / başarı belgesi alacaklar. Böylece meslek sahibi olma ya da mesleki gelişimlerini artırma yolunda anlamlı bir adım atmış olacaklar.
Microsoft Türkiye bu doğrultuda, Açık Akademi’yi başarıyla bitirenlerin bilişim sektörüne giriş yapabilmesi için bilgilendirme ve işbirliği çalışmaları da yürütecek.
Microsoft Türkiye’nin bir sosyal sorumluluk projesi olan Açık Akademi’de, katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmez ve eğitimlerinden ticari bir fayda sağlanması söz konusu değildir.

     2. Açık Akademi’de hangi eğitimler var?

          Katılımcılar, • Bilgisayar Programcılığına Giriş, • Temel Programlama I-II • Temel Veritabanı • İleri Programlama & Nesne Yönelimli Programlama, • Veritabanı programlama, • Web Uygulama Geliştirme, • Windows Masaüstü Uygulama Geliştirme, • Windows 8 Uygulama Geliştirme, • Windows Azure Uygulama Geliştirme, • Sanal Sınıf Eğitimleri, • • Ana başlıkları altında, farklı seviyelerde eğitim alabilecekler.

     3. Açık Akademi kimler için var?

          Açık Akademi projesi, yazılımcılığa ilgi duyan, bu konuya giriş yapmak ya da kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkese açıktır. Yani Açık Akademi’den; hem yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler, hem de profesyonel anlamda yazılım geliştiren ancak Microsoft teknolojilerini yakından takip etme imkanı bulamamış profesyoneller faydalanabilir.

     4. Açık Akademi eğitim süreci nasıl işliyor?

          Açık Akademi’ye katılmak isteyen adaylar başvurularının ardından, bir seviye tespit sınavından geçer. Herkes seviye tespit sınavını online aldıktan sonra kendine uygun olan seviyenin başlama günü ile birlikte eğitim almaya başlayabilir. Eğitim süreci 3 seviyeden oluşmaktadır. Katılımcılar, her seviyenin içinde mevcut olan modüllerin eğitimlerini alır, bitiminde de modül sınavlarına girer ve başarılarına göre diğer seviyeye geçer. Her aşamanın sonunda girilecek sınavlar, Açık Akademi bünyesinde bulunan eğitmenler tarafından değerlendirilir.
Sistem her kullanıcıya dışarıdan erişilebilecek bir katılım/bitirme belgesi sunar. Mezunlar, bu projenin bitirme belgesine, CV’lerinde link olarak yer verebilir. Program süresince katılımcıların tüm sorularını yanıtlamak ve destek vermek üzere, yazılım profesyonelleri sürekli olarak danışmanlık hizmeti verir. Ayrıca canlı eğitim, seminer soru cevap seansları ve forum bölümleri de eğitimin sürecinin bir parçasıdır.

     5. Açık Akademi Seviye 1 nedir?

          Bu seviyede bilgisayar programcılığına dair genel bilgileri öğrenebilir ve temel programlama yeteneği konusunda derslere katılabilirsiniz. Seviye 2’deki dersler için temel niteliği olan bu seviyede alacağınız derslerin kategorileri aşağıdaki gibidir;
a. Bilgisayar Programcılığına Giriş
b.Temel Programlama 1
c. Temel Programlama 2
d. Sanal Sınıf Eğitimleri*
*Sanal sınıf eğitimleri ile online sınıflara katılarak mentorlar eşliğinde pratik kazanabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

     6. Açık Akademi Seviye 2 nedir?

          Bu seviyede programcılık ile ilgili daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz gibi “İleri Programlama” ve “Temel Veritabanı” konularında derslere katılabilirsiniz. Seviye 3’deki dersler için temel niteliği olan bu seviyede alacağınız derslerin karegorileri aşağıdaki gibidir; a. Temel Veritabanı b. İleri Programlama & Nesne Yönelimli Programlama c. Veri Tabanı Programlama d. Sanal Sınıf Eğitimleri* *Sanal sınıf eğitimleri ile online sınıflara katılarak mentorlar eşliğinde pratik kazanabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

     7. Açık Akademi Seviye 3 nedir?

          Bu seviyede sizlere uzmanlık kazandıracak eğitimlere katılabileceğiniz gibi; Web Uygulama Geliştirme , Windows Masaüstü Uygulama Geliştirme, Windows Phone Uygulama Geliştirme, Windows 8 Uygulama Geliştirme ve Windows Azure Uygulama Geliştirme gibi konularda uzmanlık kazanabilirsiniz. Seviye 3’de alacağınız derslerin kategorileri aşağıdaki gibidir; a. Web Uygulama Geliştirme, b. Windows Masaüstü Uygulama Geliştirme, c. Windows Phone için Uygulama Geliştirme, d. Windows 8 Uygulama Geliştirme e. Windows Azure Uygulama Geliştirme f. Sanal Sınıf Eğitimleri* *Sanal sınıf eğitimleri ile online sınıflara katılarak mentorlar eşliğinde pratik kazanabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

     8. Açık Akademi eğitimleri ücretli midir?

          Açık Akademi, Microsoft Türkiye tarafından gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Eğitimler hiçbir şart altında ücretli değildir.

     9. Açık Akademi’de puan kazanma kriterleri nelerdir?

          Açık Akademi’de; eğitim içi sorulardan, eğitimi tamamlamanızdan, eğitimi başarıyla tamamlamanızdan(60 puan ve üstü), modülü tamamlamanızdan ve modülü başarıyla tamamlamanızdan(60 puan ve üstü) eğitim puanı kazanabilirsiniz. Bunun yanında üyelere mesaj göndererek, Açık Akademi İş Arkadaşları sayınızı arttırarak, forumda sorulara yanıt vererek, verdiğiniz yanıtlara beğeni toplayarak ve arkadaşlarınızı Açık Akademi’ye davet ederek sosyal puan kazanabilirsiniz. Genel puanınız eğitim puanı ile sosyal puanınızın toplamından oluşur.

     10. Açık Akademi’de genel sıralama nedir?

          Tüm Açık Akademi üyeleri arasındaki puan sıralamasında kaçıncı olduğunuzu gösterir. Şehir bilgisinin yanındaki sıralama ise şehrinizdeki puan sıralamasında kaçıncı olduğunuzu gösterir.

     11. Açık Akademi’de sanal sınıf nedir?

          Açık Akademi Sanal Sınıf etkinliklerinde online sınıflara katılarak mentorlar eşliğinde pratik kazanabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

     12. Açık Akademi eğitimleri sonucunda belge alınabiliyor mu?

          Açık Akademi eğitimlerini tamamladıkça, tamamladığınız eğitimlere bağlı olarak belge alma ve bu belgeleri kullanma hakkı kazanıyorsunuz.

     13. Açık Akademi eğitim portaline nasıl giriş yapılır?

          Açık Akademi Eğitim Portali’nin ana sayfasında bulunan kullanıcı girişi bölümünden; formu doldurup kullanıcı adı ve şifre alarak, Facebook hesabınızı kullanarak yada Windows Live ID’nizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

     14. Açık Akademi’ye nasıl kayıt olabilirim?

          Açık Akademi Eğitim Portali’ne ana sayfada bulunan kullanıcı girişi bölümünden; formu doldurup kullanıcı adı ve şifre alarak, Facebook hesabınızı kullanarak yada Windows Live ID’nizi kullanarak ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.

     15. Açık Akademi’ye Live ID hesabım ile nasıl giriş yapabilirim?

          Live ID hesabınız ile sistem üzerinden giriş yaptığınız takdirde Live ID hesabınız ve Açık Akademi hesabınız eşleştirilmiş olacaktır.

     16. Açık Akademi’ye Facebook ile nasıl giriş yapabilirim?

          Facebook Connect ile Facebook hesabınıza sitemiz üzerinden giriş yaptığınız takdirde Facebook hesabınız ile Açık Akademi hesabınız eşleştirilmiş olacaktır. Aynı zamanda Açık Akademi Facebook Uygulamasını kullanarak eğitimlerinizi Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz.

     17. Açık Akademi’de kütüphane ne işe yarar?

          Açık Akademi Kütüphane, Açık Akademi’de almış olduğunuz derslere tekrar ulaşabileceğiniz ve bu derslerle ilgili dökümanları edinebileceğiniz bir sanal kütüphane sistemidir.

     18. Açık Akademi’de etkinlik ve duyuruları nasıl takip edebilirim?

          Açık Akademi Eğitim Portal’ı üzerinden “Kaynaklar” – “Takvim ve Duyurular” sekmelerini takip ederek güncel takvim ve etkinliklere ulaşabilirsiniz. Takvim üzerindeki etkinliğe tıklayarak bu etkinliği kendi elektronik takviminize ekleyebilir ya da etkinlik ile ilgili bilgilendirme, yorum ve soru bölümüne ulaşabilirsiniz.

     19. Açık Akademi’de eğitim katılım belgelerimi nasıl görebilirim?

          Açık Akademi Eğitim Portalı üzerinden “Eğitimler” – “Eğitim Geçmişi” – “Katılım Belgeleri” sekmelerini takip ederek katıldığınız online etkinlikler ile ilgili kazanmış olduğunuz katılım belgelerinin listesini görebilir, bu belgelerin çıktısını alabilir yada bu belgeleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

     20. Açık Akademi’de eğitim geçmişi raporları neyi gösterir?

          Açık Akademi Eğitim Geçmişi Raporu, “Tarih Bazlı” , “Etkinlik Bazlı” ve “Tamamlanan Eğitimler Raporu” olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Tarih Bazlı Eğitim Raporu; tüm eğitimleri görebileceğiniz ve tamamladığınız eğitimlerdeki başarı durumunuzu, puanınızı, eğitimde geçirdiğiniz süreyi, eğitime başlangıç/bitiş tarihinizi listeleyebileceğiniz bir rapor sunar. Etkinlik Bazlı Eğitim Raporu; tüm etkinlikleri görebileceğiniz ve katıldığınız etkinliklerdeki başarı durumunuzu, puanınızı, etkinlikte geçirdiğiniz süreyi, etkinliğin başlangıç/bitiş tarihini listeleyebileceğiniz bir rapor sunar.

     21. Açık Akademi forum nedir?

          Sorularınızı yetkililere ve diğer Açık Akademi üyelerine sorabileceğiniz yada sorulara cevap vererek puan kazanabileceğiniz Soru-Cevap platformumuzdur.

     22. Açık Akademi’de diğer kullanıcıların sorulara yanıt vermem bana ne kazandırır?

          Açık Akademi sorularına cevap vermeniz puanınızın yükselmesine yardımcı olacağı gibi Akademi Arkadaşlarınız arasında da tanınmanızı sağlayacaktır.

     23. Açık Akademi’ye nasıl ulaşabilirim?

          http://www.acikakademi.com adresinde sağda bulunan “Bizimle İletişime Geçin” bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

     24. Açık Akademi’de kişisel bilgilerimi nasıl güncellerim?

          “Hesabım” – “Kişisel Bilgilerimi Değiştir” sekmelerini takip ederek kişisel bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

     25. Açık Akademi’de yapılandırma ayarları

          “Hesabım” – “Yapılandırma Ayarları” sekmelerini takip ederek “Tablo Öğe Sayısı”, “Kütüphane Klasörü” gibi ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

     26. Açık Akademi’de kullanım puanları

          “Hesabım” – “Kullanım Puanları” sekmelerini takip ederek kullanım puanlarınızı listeleyebilirsiniz.

     27. Sistem içerisindeki excel ikonları ne amaçla kullanılmaktadır?

          Bu ikonlara tıklayarak sayfaya ait bilgileri excel formatında görüntülemeyi sağlar.

     28. Sistem içerisinden kullancıya email gönderilebilir mi?

          Sistem içerisinden mesaj gönderilirken, sayfada Kullanıcılara aynı zamanda e-posta gönder check’in işaretlersek kullanıcının mail adresine de bu mesaj gitmiş olur.

     29. Kullanıcı ara ekle sayfasından mesaja kullanıcı eklemek için kullanıcıları işaretleyip tamam butonuna tıkladığımda kullanıcıyı kime alanında göremiyorum?

          Seçili olan kullanıcıları eklemek için isimlerini yanında bulunan mesaj at köprüsüne ve tamam butonuna tıklamanız gerekmektedir.

     30. Rol değiştirmek ne anlama gelmektedir?

          Bir kullanıcı birden fazla görevde çalışıyor olabilir. Sonradan tanımlı özellik değerleri biraraya geldiğinde bu görevi tanımlamaktadır. Sistemde biz buna “rol” denir. Kullanıcı, rolünü değiştirerek yaptığı işlere göre LMS’i kullanabilir (Eğitim yöneticiliğini değiştirmek ile benzer bir durum).

     31. Kullanıcılarla ilgili istatistiki bilgi alırken kullanıcı sayısı sistemde varolan kullanıcı sayısından fazla görünüyor. Sebebi nedir?

          Her zaman sisteme yeni kullanıcılar eklenebilir ya da çıkartılabilir. Bir kullanıcı sistemden silinse bile o kullanıcıya ait veriler sistemden silinmez. Yani, istatistiki veriler tüm kullanıcıların (silinen ya da aktif) verilerini gösterdiğinden buradaki kullanıcı sayısı aktif kullanıcı sayısından fazla olabilir.

     32. Kişisel ağaçtaki ağaç yapsındaki farklı seviyeler ne amaçla vardır ve bu seyiyeler nasıl oluşturulur?

          Ağaçta bulunan kullanıcıları ortak özelliklerine göre ağaç yapısı altında yeniden gruplandırmak için kullanılır. Yeni oluşturulan klasör Sayfadaki hızlı ulaşım liste kutusunda seçili olan seviyenin altına eklenir.

     33. Grup yöneticiliklerim sayfasındaki aktif yap varsayılan yap seçenekleri arasındaki fark nedir?

          “Aktif yap” seçilirse seçilen eğitim yöneticiliği o anda aktif olur. Kullanıcı sisteme ise varsayılan eğitim yöneticiliği ile girer. “Varsayılan yap” seçilirse seçilen eğitim yöneticiliği sisteme girişte kullanılır.

     34. Anket oluştururken anketin aktif ya da pasif olarak belirlenmesinin farkı nedir?

          Aktif anketler kullanıcıya gösterilir, pasif anketler kullanıcıya gösterilmez.

     35. Programın içerisindeki eğitim ve sınavların değerlendirmeye katılıp katılmayacağını nasıl belirliyebilirim?

          Ağaç üzerinde sınavın üzerine 1 defa tıkladıktan sonra, “Değiştir” butonuna tıklanır. Çıkan pencereden “Değerlemeye Katıl” işareti seçilir.

     36. Yeni kural grubu ve yeni puan grubu nedir? Ne amaçla kullanılır?

          Puanlama kurallarını tanımlayabilmek için yeni puan grubu oluşturulur. Puan grupları sadece folder (dizin) nesnelerine tanımlanabilir. O dizinin altındaki sınav veya dersleri ne şekilde etkileyeceği bu puan grubu içinde tanımlanır. Puan grubu içerisindeki kurallar mantıksal “veya“ ile, her yeni puan grubu da “ve” ile birbirine bağlanır. Akış ile ilgili kuralları tanınmayabilmekiçin yeni kural grubu oluşturulur. Kural grubu dizin nesnelere ve dosyalara tanımlanamaz. Kural grubu da kendi icerisinde mantıksal “veya” ile, her yeni kural grubu da “ve” ile birbirine bağlanır.

     37. Kurala bağlı olarak oluşturulan aksiyon grubunda birden fazla aksiyon olursa bu aksiyonların hepsi mi geçerli olur?

          Evet olur. Kural grubunun sol tarafındaki koşulların hepsi sağlanırsa, aksiyon lar kısmında tanımlanan kurallar işletilir.

     38. Aynı kural grubu içinde birden fazla kural olduğnda aksiyon grubunun geçerli olmaı için tüm kuralların sağlanmış olması gerekli midir?

          Evet. Sol tarafta tanımlanan koşulların hepsi sağlandığı takdirde aksiyon grubundaki işlemler geçerli olur.

     39. Birden fazla kural grubu oluşturulmuşsa hangi kural grubu geçerli olmuş oluyor?

          Kural grupları birbirleri ile mantıksal “veya” ile bağlanırlar. Dolayısıyla tüm gruplar geçerli olurlar.

     40. Puan grubunda birden fazla kural varsa eylemin gerçekleşmesi için tüm kuralların sağlanmış olması gereklimidir?

          Evet. Tanımlanan kuralların hepsinin sağlanması durumunda eylem gerçekleştirilir. Puan grubu içerisindeki kurallar mantıksal “ve“ ile bağlanırlar.

     41. Hangi formatlarda rapor alınabilir?

          Raporlar Microsoft Excel, PDF, TIFF, CSV ve XML gibi birçok formata çerilebilir.

     42. Sistemde bulunan içerikler için arama yapabilir miyim?

          Evet. İçerik Yönetimi > İçerik Listesi ekranında kelime araması yapılabilir.

     43. Ağırlık puanı nedir?

          Ağırlık katsayısı sınavdaki soruların puanlarını belirleyen bir katsayıdır. Her sınav toplam 100 puandır ve soruların puanları ağırlık katsayılarına orantılı olarak belirlenir.

     44. Sınav arşivlendiğinde ne olur?

          Sınavlar istenilen tarihe göre arşivlenerek bu tarih ve öncesinde oluşturulmuş sınavlar pasif konuma getirilir. Pasif konumdaki sınavlar sınav listesinde görülmezler. Tekrar listede görülmesi istendiğinde arşiv tarihi değiştirilebilir.

     45. Soru güncellendiğinde yapılan değişikliğin sınava yansımamasının sebebi nedir?

          Soru güncellendikten sonra açılan soru güncelleme işlemleri ekranından sorunun kulanıldığı sınavlar listelenir. Soru üzerinde yaılan değişikliğin sınavda geçerli olması için bu listeden sınav seçilip sınava yansıt butonuna tıklanmalıdır.

     46. Soru listesinde her soru için düzelt köprüsün bulunmamasının nedeni nedir?

          Soruyu sizden başka bir soru yöneticisinin oluşturduğunda düzelt köprüsü bulunmaz. Bu köprü sadece soruyu hazırlayan kişi için aktiftir.

     47. Sınav gözetmen sayfasındaki Sıfırla köprüsü, kullanıcının sınavdaki durumu mu siler yoksa kullanıcıyı sınavdan tamamen silmek için midir?

          Sıfırla işlemi sadece kullanıcının durumunu değiştiriyor. Kullanıcı sınavı yarım kalsa yada bitirmiş olsa bile kullanıcı bu sınavı hiç almamış gibi oluyor.

     48. Sınıf içi ve içerik eğitimlerinde bulunan duyurular tüm kullanıcılar mı yoksa o eğitimi alan kullanıcılar mı görür?

          Sadece o eğitimde olan kullanıcılar görür.

     49. Eğitime eklenecek ödev ve kaynakça dosyalarınınnm boyutu en fazla ne kadar olmalıdır?

          En fazla 5 MB olabilir.

     50. Eğtim ana sayfasındaki işaretlediğim yerler sayfası ile amaçlanan nedir?

          İşaretlediğim yerler sayfasında içerik eğitiminde işaretlenen bölümlerin listesi bulunur.

     51. İçerikleri Açık Akademi’den bilgisayarıma indirebiliyor muyum?

          Eğitimler sadece Açık Akademi üzerinden görüntülenebililir fakat eğitim offline bir eğitim ise bunu kendi bilgisayarına indirebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.