Bilgisayara Adım Adım Android Kurulumu

Hayatımızatabletbilgisayarlarhızla giriyorken, sıkça duymaya başladığımız bir işletim sistemi var. Google’ın Android işletim sistemi.
 
Açık kaynak kodlu işletim sisteminin geliştirilmesi 2005 yılına dayanıyor. İlk sürümü olan 1.0 ise 23 Eylül 2008’de duyuruldu. Daha sonra 1.1, 1.5, 1.6, 2.0/2.1, 2.2, 2.3 ve son olarakta 3.0 versiyonları bulunuyor.
 
En yaygın kullanılan sürümü 2.1 ve 2.2 diyebiliriz.  Pek çok tablet 2.1 veya 2.2 sürümleri ile piyasaya sürülüyor. Linux tabanlı bu işletim sistemi, her sürümünde kendini geliştirerek daha stabil ve hızlı bir hale geliyor.
 
 
 
Peki Android işletim sistemini bir tek tabletlerde mi kullanabiliyoruz? Tabiki de hayır. x86 sürümleri ile masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızda, Android işletim sistemini çalıştırabiliyoruz. Windows işletim sistemi gibi bir kurulum gerektirmiyor. USB Flash disk’inize kurup direk çalıştırabiliyorsunuz ya da hard diskinizede kurabilirsiniz. Tercih sizin.
 
Yazımızda Android işletim sistemini bilgisayarlarınıza nasıl kuracağınızı anlatacağız.
 
Bilgisayarlarımızdakiişlemcilerx86 sınıfıişlemcileroldukları için, x86 işletim sistemleri ile çalışırlar.Tabletlerdekiişlemcilerinx86 desteği olmadığı için, evimizde kullandığımız işletim sistemlerini emulatörsüz çalıştıramazlar. 
Bu yüzden indireceğimiz Android sürümü x86 olmalı.
 
 
Anlatımımızda Android x86 1.6 R2 sürümünü göstereceğim. Çünkü denediğim 3 bilgisayarda da stabil bir şekilde çalıştı. Diğer sürümlerde aynı anlatıcağımız şekilde kuruluyor. Sadece internetten daha yeni bir sürümün iso’sunu indirmeniz yeterli.
 
Hadi Android işletim sistemini bilgisayarlarımıza yükleyelim.
 
1.ADIM
 
İlk olarak Android x86 1.6 R2 sürümünün iso’sunu aşağıdan indiriyoruz.
 
Android x86 1.6 R2

2.ADIM

Kullanmak istediğimiz Android sürümünün iso uzantılı dosyayı indirdik. Androd işletim sistemini kuracağımız flaş diske aktarmak için bir program kullanıyoruz. UNetbootin adlı bu program, iso dosyasını açıyor ve bilgisayar ilk açılışta Android’i Boot edecek şekilde hazırlıyor. Artık hepimiz de flaş disk olduğu için, flaş disk üzerinden kurulumu anlatacağım. 

UNetbootin Programını indirmek için tıklayın

UNetbootin programını açıyoruz, Bilgisayarınızda flash disk’in takılı olduğundan emin olun. Programı açtığımzda karşımıza çıkan pencereden, 3 nokta (…) yazan butona tıklıyoruz ve indirdiğimiz iso dosyasının yerini gösteriyoruz. Diskimage seçeneğini işaretliyoruz ve flaş diskin takılı olduğu alanı seçiyoruz. Bizim denediğimiz sistemde flash disk F sürücüsü olarak göründü. Ayarları yaptıktan sonra tamam diyoruz.


Karşımıza kurulum ekranı geliyor ve flaş diskimize kurulum gerçekleşiyor.


Kurulum tamamlanıyor. Flash disk’ten direk kuruluma geçmek istiyorsanız, şimdi yeniden başlat diyebilirsiniz. Çıkış diyerek işlerinize devam edip sonra da yeniden başlatabilirsiniz.

 

3.ADIM
 
Bilgisayarıyeniden başlattıktan sonra, Hard disk ya da CD ROM yerine USB’nin boot edilmesini ayarlamamız gerekiyor. Yanibilgisayarflaş diskten başlatılacak. Bu ayarı da BIOS’tan yapıyoruz.BilgisayarlarınBIOS ekranları farklıdır ama genelde hepsinde Boot sekmesi vardır. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. Sistem bundan sonra çıkarılabilir disk takılı olduğunda, buradan başlatılır.
 
4.ADIM
 
Eğer buraya kadar doğru yaptıysanız, karşınıza bilgisayarı restart ettikten sonra bu ekran gelecektir. 
 
 
En üstteki “Live CD- Run Android -x86 without installation” seçeneğini seçerseniz, kurulum yapılmadan direk flaş diskinizden çalıştırırsınız. En alttaki “Installation-Install Android-x86 to harddisk” seçeneği ile de, hard diskinize Android işletim sistemini kuruyorsunuz.  Biz en üsttekini pratik bir şekilde açmak için seçiyoruz. Android sistemi açılıyor…
 
 
Yükleme ekranı ve çok az bir sürede masaüstüne geçiyoruz.
 
 
Android işletim sisteminibilgisayarımızdaaçtık. Ve kullanmaya başladık. Dikkatimizi hızı çekti. Tıkladığınız an açılması bir oluyor. 
 
Android’in geniş bir uygulama yelpazesi olduğunu düşünürsek, internetten e-posta bekleyen, sayfalara bakan, günlük işlerini yapan netbook kullanıcıları için önerilebilir. Hem şarj süreniz daha artar, hem de daha hızlı sekilde ufak işlerinizi halledebilirsiniz.
 
Masaüstünden ve menüden görüntüler
 
 
 
 
 
Android x86 1.6 R2 sürümünün yeni üst sürümlerini de kullanabilirsiniz. Ama dediğim gibi her cihazda stabil çalıştıramadığımız için, en stabil sürüm olan 1.6 yı seçtik.
 
Android 2.2 sürümü veya daha başka sürümlerin de kurulumu aynı.

1 Comment

  1. ayhan

    acaba oyun desteklermı pes 12 felan xD ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.