Google+, yani Google Plus sonunda kısmen de olsa yayında, gözler Facebook’da

Google+ “Gerçek Hayattaki Paylaşım Web için yeniden düşünüldü” sloganı ile tüm dünyada kullanılabilir formatta hazır. Bu kadar iddialı olan Google +, plus.google.com adresinden şimdilik belirli bir kesim tarafından kullanılıyor. (SADECE DAVETİYE YÖNETEMİ İLE ÇALIŞAN SİSTEM İÇİN DAVETİYE ALMAK İSTERSENİZ admin@paylasimevi.com adresine boş mail atınız.)
google-plus

Google+, ya da Google Plus sistemi yayında ama sadece sınırlı sayıda kullanıcılar için. Google’ın Facebook alternatifi olan bu yeni (belki de eski) servisi ile Google sosyal paylaşım ağlarına yeniden ama bu sefer sağlam bir giriş yapmak üzere. Gerçi sisteme kayıt olmak amacıyla plus.google.com adresine girdiğiniz zaman bu yazı hazırlandığında aynen böyle bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz. “Şu an için az sayıda kullanıcıyla deniyoruz ancak Google+ projesinin herkes için hazır olması uzun sürmeyecektir. Bize e-posta adresinizi bırakırsanız daha fazla kullanıcı davet edeceğimiz zaman ilk olarak sizi haberdar ederiz.”

Muhtemelen kısa bir süre içinde Facebook alternatifi olma yolunda ilerleyen Google Plus herkese açılacak konuma gelecektir diyoruz.

Deneme turlarında olan Gogole Plus elbet hepimizin kullanımına açılacak. Bu nedenle eğer davetiye almayanlardansanız, size öncelikli olarak Google+ ile ilgili şu temel bilgileri verelim istedik:
Google + ile neler yapabilirsiniz:

Google+ Temel Özellikleri
Circles: Çevreler ile sistemde var olan arkadaşlarınızı farklı gruplara ayırıyorsunuz. Ve herhangi bir şey paylaşmak istediğiniz zaman bunu istediğiniz çevreye odaklayabiliyorsunuz. Tabii ki çevrimiçi sohbet içinde bu geçerli. İsterseniz sadece dostlarınız sizi çevrimiçi görüyor ve o anki paylaşımlarınızı görüntüleyebiliyor ve eğer istemiyorsanız aileniz, iş çevreniz sizi görmüyor bilmiyor. Böylece Google+ Facebook’daki grup kavramına oranla çok daha gelişmiş bir ayırım seçeneği sunuyor.

Sparks: Google Plus’ın belki de en güzel özelliklerden biri olan sparks, sizin ilgi alanlarınıza ve hobilerinize özel ortak paylaşımları görmenizi sağlıyor. Konular diyebileceğimiz filtreleme özelliği, sizin hobileriniz, ilgi alanlarınız ve mesleğiniz ile ilgili olarak paylaşımları sınıflandırılabiliyor. Tabii ki bu da facebookta oldukça zayıf hatta hiç yok denilebilir. Böyle Google + filtreleme konusunda uzman olduğunu bize tekrar hatırlatmış oluyor.

Hangouts: Videolu sohbet odaları olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir özellik. Diyelim ki çok önemli bir gelişme oldu ve sadece iş arkadaşlarınızı ilgilendiriyor bu konu. Tek tek onlara mesaj da yazmak istemiyorsunuz uzun sanki biraz. O zaman Google+ size özel bir özellik koymuş. Aynı anda kameralı olarak bir grup arkadaşınızla veya tek arkadaşınızla veya tüm arkadaşlarınızla görüşebiliyorsunuz.

Mobil Google+: Google tabii ki konuyu sadece bilgisayarlar için değil ayrıca mobil cihazlar için de düşünmüş. Google+ mobil bağlantı tamamen ve aynı olarak internetteki ağın tüm özelliklerini kullanabilmenizi sağlıyor. Eksiksiz bir entegrasyon..

Instant Upload: Fotoğraf paylaşımı hem de anında. Fotografı çekiyorsunuz ve Google+ soruyor paylaşalım mı Tabii bunun için mobil bağlantınız olmalı. Cep telefonunda bağlısınız fotoğrafınızı çektiniz ve çeker çekmez ayrıca hiçbir işlem yapmadan Google plus a ekleyebiliyorsunuz. Hatta Google + sizden izin alıp kendisi ekliyor.
Huddle: Ortak karar anı için Grup sohbeti. Tüm arkadaşlarınız adına veya bir grup adına önemli bir karar vermek istiyorsunuz. Bunun için tek tek herkesin fikrini sormak yerine Google+ da bulunan arkadaşlarınız aynı anda chat modülde karşınıza açılıyor ve grup olarak görüşmenizi yapabiliyorsunuz.

Google+’ın temel olarak dikkat çeken özellikleri bunlar. Tabii ki birçok ek özellik de bu yeni paylaşım ağında bizleri bekliyor. Şuanda Google yetkilileri tarafından “Proje” olarak bahsedilen Google+, yine yetkililere göre var olabilecek yeni eklemeleri, düzeltmeleri ile bir süre sonra tam anlamıyla bir paylaşım ağı olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.