Adım Adım Android Kurulumu

Merhaba, bu yazıda Google Android’in gerekli plug-inlerini Eclipse üzerine kuracağız ve böylelikle Eclipse ile Android entegrasyonunu sağlamış olacağız.
1.Adım:

Bilgisayarınızda, Java Development Kit var mı? yoksa, http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

adresinden işletim sistemimize uygun olarak bu eksikliğimizi giderelim.

 

2.Adım

Android ortamındaki geliştirmelerimizi Eclipse ortamında yapacağımız için, elimizde Eclipse olması gerekiyor. Eğer yoksa, http://www.eclipse.org/downloads/ adresinden yine sistemimiz için uygun olanını indirelim.

3.Adım

intro_and_1

Şimdi, Android Software Development Kit’i indirelim. http://developer.android.com/sdk adresine gidelim ve yine işletim sistemimize uygun olanı seçip indirelim.

4.Adım 

Yukarıdaki 3 adımı doğru bir şekilde geçtiyseniz, şimdi sıra Eclipse üzerinde çalışmaya geldi.
Eclipse’i açalım. Window > Android AVD and SDK Manager
Available Packages sekmesini seçelim

Add Site… dendikten sonra aşağıdaki resimdeki gibi https://dl-ssl.google.com/android/eclipse adresi ekleyelim..

intro_and_2

Siteyi ekledikten sonra, yanında çıkan kutucuğu işaretleyip, sayanın sağ üst köşesinde yer alan Install… butonuna tıklayarak, kuralım.
Software Update işlemi işlemi bittikten sonra büyük ihtimalle sizin onayınızla birlikte Eclipse kendisini yeniden başlatmak isteyecektir.

5.Adım
Şimdi sıra geldi, Eclipse ile Android SDK’sını birbiri ile tanıştırmaya. Bunun için 3.Adımda indirdiğimiz Android SDK’yı zip dosyasının içerisinden çıkaralım. Daha sonra Window > Preferences… diyerek, sol menüde Android‘i seçtikten sonra SDK’nın olduğu klasörü seçiyoruz.

intro_and_3

OK butonunu seçtikten sonra 1-2 dk konfigrasyon ayarları sürebilir.

ve artık hazır!

Hello World Uygulamasına Geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.