ASP çalıştırmanın EN KOLAY yolu

Bilgisayarınızda ASP çalıştırmak için genellikle IIS (Internet Information Services-İnternet Bilgi Hizmetleri) kurmanız söylenir. Fakat illa ki IIS kurmanız da gerekmiyor. Örneğin benim bu yazıyı yazmamdaki en büyük nedenlerden birisi de Windows XP Home kullanmamdır. Her ne kadar dolaylı yollardan WinXP Home’a IIS kurabilsek de onca zahmete katlanmaya deymez.

Lafın kısası bilgisayarımıza Baby ASP Web Server yazılımı sayesinde bir ASP sunucusu kuracağız ve hemen ASP kodlarımızı çalıştırmaya başlayacağız. Bütün bu işler en fazla 2 dakika sürecek :o

1-) İlk önce http://www.pablosoftwaresolutions.com/html/baby_web_server.h tml adresinden Baby ASP Web Server yazılımını indirin. Program tamamen ücretsiz, içerisinde casus yazılım yok ve sadece100 KB :) (Vay be 100 kB’lık yazılımla ASP çalıştırmak. İnanamıyorum )

2-) Program indikten sonra winzip ya da winrar benzeri arşivleme yazılımlarından birisiyle açın. Kurulumu yok zaten. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi babyweb.exe dosyasına çit tıklayarak program çalıştırıyoruz.

3-) Pogramı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki ekran geliyorsa her şey yolunda demektir. İşe hepsi bu kadar.

Şimdi de programı yapılandıralım ki bizim istediğimiz gibi çalışsın. Yukarıdaki gibi program penceresi açıkken Server -> Settings menüsüne girin. Açılan iletişim kutusunda şunlara dikkat etmeliyiz.

Listen on port : Web sunucumuzun hangi port üzerinden hizmet vereceğini belirtir. Varsayılan olarak 80 nolu port kullanılır fakat bunu değiştirebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınıza Apache gibi daha önceden bir web server kurmuş iseniz ve bir port çakışması oluyorsa buraya 8080 ya da 85 girebilirsiniz.

Web Pages : ASP sayfalarınızı hangi klasör içerisinden çalıştıracağınızı buradan ayarlıyorsunuz. Burası sizin root yani kök dizininizi gösterir.Varsayılan olarak C:\webpages klasörü atanmış. Fakat ben biraz da IIS’ye özenerekten C:\Inetpub\wwwroot adında bir klasör oluşturdum ve Web Pages alanına bu klasörün yolunu girdim. Artık kodladığımız tüm ASP sayfalarını C:\Inetpub\wwwroot altına kaydetmeliyiz.

Default Page : Root dizini içerisinde İLK ÖNCE hangi türdeki sayfanın web tarayıcısına gönderileceğini gösterir. Varsayılan olarak index.html atanmış. Fakat buraya isteğinize bağlı olarak index.asp, default.asp, deneme.asp gibi değerler girebilirsiniz. Bunun sonucunda siz web tarayıcınıza http://localhost/ yazdığınızda ve enter’a bastığınızde ilk önce burada yazılı sayfa aranır ve size gösterilir.

Disable directory listing : Bu seçenek işaretli ise dizin içerisinde ne var ne yoksa kullanıcıya gösterilir. Güvenlik açısından bu seçeneği işaretsiz bırakmalısınız.

Automatically activate server at startup : Baby ASP Web Server yazılımının Windows başlangıcında otomatik olarak çalışıp çalışmamasını buradan belirliyoruz. Eğer her defasında sunucuyu manuel başlatmayı istemiyorsanız bu seçeneğe işaret koyun. Sunucumuz sisteme yük getirmediği için daima çalışır halde kalmasını ve bu seçeneğin işaretli kalmasını öneririm.

Ayarlarımızı da yukarıdaki gibi yaptıktan sonra artık ASP ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Not defterini açın ve aşağıdaki kodları yazın.

<% 

Response.Write "<h2>Merhaba.<br>Ben Bir ASP dosyasıyım.</h2>"

%>

Dosyayı uzantısı ASP olacak şekilde C:\Inetpub\wwwroot dizini altına kaydedin. İnternet Explorer’ı veya Fifrefox’u açın ve adres satırına http://localhost/ yazın. Sorunsuz bir şekilde aşağıdaki görüntü geliyorsa her şey tamam demektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.